Технології

Дата-центри опалюють житлові будинки і офіси

Дата-центри генерують велику кількість зайвого тепла. Хоча ці температурні надлишки від 27°С до 46°С відносно малі для більшості стандартних теплопроводів, його потрібно кудись відводити. Скидати відпрацьоване тепло в навколишнє середовище — марна трата ресурсу, адже потребу в цьому теплі мають багато житлових і службових приміщень поблизу від дата-центру. Чому б не опалювати їх безкоштовною енергією?

Відпрацьоване тепло серверів паризького дата-центру Condorcet компанії Telecity обігріває дендрарій в тому ж будинку

Все більше дата-центрів знаходять варіанти для використання відпрацьованого тепла. Наприклад, тепло серверів французької компанії Telecity обігріває дендрарій в будівлі паризького дата-центру. Тут вчені Sociеt? Forestiеre і French National Institute for Agricultural Research (INRA) намагаються відтворити кліматичні умови, які будуть переважати в Парижі приблизно до 2050 року — і подивитися, як у такій спеці виживають різні рослини зі всього світу.

У швейцарському дата-центрі Uitikon компанії IBM немає дендрарію. Зате неподалік є громадський басейн! І вода цьому басейні тепер підігрівається через систему теплообмінників. Це скоріше демонстраційний приклад, тому що дата-центр генерує набагато більше енергії, ніж потрібно для одного басейну. IBM говорить, що відпрацьованого тепла достатньо, щоб підігріти 80 будинків. Але на практиці користь отримує тільки один басейн.

Набагато більш корисну систему налагодили інженери дата-центру IBM і Сіракузького університету в Нью-Йорку. Тут енергоживлення та охолодження забезпечують 12 мікротурбін Capstone на природному газі. Так от, взимку пара температурою 307°С від роботи генераторів через теплообмінники нагріває воду, яка подається в сусіднє офісне приміщення і використовується в системі опалення. Втім, в даному випадку можна сказати, що це саме дата-центри обігрівають офіс, адже тут використовується відпрацьоване тепло генераторів, а не серверів.

Дата-центр Нотр-Дамського центру наукових досліджень опалює муніципальну теплицю, а дата-центр компанії Quebecor в канадському Вінніпезі — редакцію муніципальної газети.

Але найкориснішим застосуванням зайвого тепла дата-центрів став би обігрів житлових будівель, як це вже багато десятиріч у різних країнах світу роблять промислові підприємства, які подають відпрацьоване тепло по трубах в систему опалення.

Опалення житлових будинків і офісів

Можливо, першим у світі почав палити навколишні житлові будинки дата-центр, який знаходиться під православним Успенським собором у фінському Гельсінкі. У 2009 році планувалося, що цей дата-центр буде подавати тепло в 500 великих приватних будинків. Це можна порівняти з роботою одного великого вітряка, пише Reuters.

Завдяки такому прикладу попередників компанія Amazon теж пішла по їх слідах. У вересні 2017 року влада американського Сіетла дала згоду на будівництво «системи транспортування відпрацьованого тепла і допоміжних тунелів під і поперек вулиці Ленора, між 6-й і 7-й Авеню», а також на сусідніх вулицях, з подальшим розповсюдженням на сусідні квартали.


Розташування дата-центру і нового кампусу Amazon

Тут поряд з дата-центром на трьох кварталах буде розташовуватися новий кампус Amazon, а поруч — два нових офісних будівлі Amazon.


Кампус і два нових офісних будівлі Amazon

Теплообмінна установка тут буде незвичайною. Гаряча вода від дата-центру не тільки зігріє офісні будівлі (і, ймовірно, кампус), але, втративши свою температуру, повернеться потім по трубах назад в дата-центр для охолодження серверів. Тобто це як би закрита самодостатня система. Експерти кажуть, що теплоомбін між сусідніми будівлями — вельми незвичайна інженерна розробка.

Обігріваючи навколишні будинки та офісні будівлі, дата-центри більш органічно інтегруються в міське середовище та дозволяють їх власникам отримувати додатковий прибуток, нехай і не дуже великий.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button