Екологія

Дерева виділяють парникові гази і можуть прискорити глобальне потепління

За даними австралійського аналітичного центру Breakthrough, глобальне потепління може знищити людство вже до початку 2050 року. Деякі захисники природи твердо впевнені, що уповільнити темп підвищення температури у світі можна за допомогою висадки декількох мільйонів дерев. Цю ідею, наприклад, підтримує американський блогер Джиммі Дональдсон, і його проєкт по висадці шести мільйонів дерев підтримав навіть Ілон Маск. Тільки от висадка такої кількості рослинності може нам нашкодити, тому що дерева виділяють дуже багато закису азоту. У цьому, принаймні, впевнені фінські вчені з Гельсінського університету.

Деревья выделяют парниковые газы и могут ускорить глобальное потепление
Згідно з науковими даними, на нашій планеті налічується близько 60 000 видів дерев

Результати наукової роботи, проведеної під заступництвом доктора Катерини Мачакової, були опубліковані в виданні Nature Communications. Раніше більшість вчених були переконані, що дерева активно беруть участь у зменшенні концентрації вуглекислого газу в повітрі. Через це мало хто міг навіть припустити, що рослини також можуть бути джерелами таких парникових газів, як закис азоту. Припущення про це було висунуто тільки в 1998 році — дослідники з’ясували, що закис азоту, який утворюється через діяльність бактерій цілком може викидатися в земну атмосферу. А парникова активність цієї хімічної сполуки, між іншим, у 298 разів вище, ніж у вуглекислого газу.

Навіщо деревам потрібен азот?

Азот є вкрай необхідним газом для правильного росту рослин. Практично всі дерева витягують його з ґрунту, разом з іншими необхідними для їх життя органічними речовинами. Більша частина азоту з часом повертається обернено в грунт разом з опалим листям і хвойними голками, перетворюється в закис і переходить в атмосферу Землі. Накопичуючись у верхніх шарах, газ посилює парниковий ефект, який поступово підвищує температуру нашої планети.

Використовуючи науково-дослідну станцію SMEAR II, вчені з’ясували, що джерелом закису азоту є не тільки грунт, але і самі дерева. Зокрема, мова йде про рослини північних лісів і тайги, в яких росте величезна кількість ялин, сосен і беріз. Особливо багато закису азоту виділяється під час вегетаційного періоду рослин, тобто в час, коли вони ростуть і розвиваються. Взимку кількість викидів різко знижується і навіть дерева починають поглинати парникові гази, але це не зменшує їх шкідливість — викидів все одно більше.

Деревья выделяют парниковые газы и могут ускорить глобальное потепление
Крім станції SMEAR II, дослідники використовували і додаткове обладнання

На думку вчених, у короткостроковій перспективі викиди закису азоту деревами можуть призвести до кліматичних змін у Північній Європі та Азії, в тому числі і тайзі. Річ у тім, що в цих областях планети росте величезна кількість хвойних дерев, від яких і йде максимальний викид закису азоту. Щоб точніше з’ясувати, як парникові гази від дерев впливають на клімат, вченим необхідно провести більше досліджень.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button