Екологія

Як глобальне потепління впливає на найпростіші форми життя в океані

Планктон, бактерії та найпростіші, як найбільш рясна форма життя в океанах, значно впливає на глобальне навколишнє середовище. Базуючись на масштабних спостереженнях за морями, дослідники з Науково-технологічного університету імені короля Абдалли (Саудівська Аравія) розробили модель, яка передбачає, як зміна клімату вплине на ці мікробні популяції.


Температура, доступність поживних речовин і темпи смертності — три основних фактори, які впливають на чисельність цих простих організмів, відомих, як гетеротрофні планктонні прокаріоти. «Я був заінтригований можливими відносинами між цими трьома основними контрольними групами і тим, є чи відсутні якісь закономірності», — говорить Ксос Анкселу Моран, який очолював дослідження.

Хоча Моран раніше вивчав ці фактори в деяких місцях в океані, глобальна навколосвітня експедиція Маласпіна 2010 дала вченому можливість провести цей аналіз по всьому світу.

Під час експедиції, яку проводив колега Морана Карлос Дуарте, дослідники проаналізували зразки з 109 різних місць в Атлантичному, Індійському і Тихому океанах. У кожному місці вони вимірювали масу гетеротрофних планктонних прокаріотів і темпи розмноження організмів. Дані дозволили вченим визначити відносний вплив температури та доступності поживних речовин на популяції мікробів.

Команда Морана також виміряла кількість вірусів і великих мікробів, які можуть вбивати або вживати в їжу цей планктон.

При аналізі трьох факторів, починає вимальовуватися чітка картина. «Якщо доступність їжі, швидкість знищення хижаками або вірусної атаки обмежує зростання планктонних бактерій, тоді температура відіграє меншу роль, — пояснює Моран. — І, навпаки, якщо бактерії звільнені від цих двох контрольних груп, тоді температура стає переважним фактором».

Дослідники також виявили, що вплив температури залежало від географії. Потепління сильніше впливало на мікроорганізми біля полюсів, менше — у екватора.

Океанські екосистеми витягають зайвий вуглець з атмосфери, але Моран каже, що поширення планктонних прокаріотів за рахунок більш великих організмів може порушити цей процес. Таким чином, розуміння того, де і як сильно планктонні популяції постраждають від потепління, має важливе значення для навколишнього середовища.

Зараз Моран тестує свою модель, вивчаючи зміни в навколишньому середовищі, що впливають на зростання планктону в Червоному морі поряд з Науково-технологічним університетом імені короля Абдалли. «Ми хочемо довести це експериментально в Червоному морі, найтеплішому глибокому морському басейні в світі», — сказав він.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button