Екологія

Діяльність людини відбилася на пори року

Дані супутникових спостережень за 38 років показали, що антропогенне глобальне потепління посилило сезонні коливання температури в Північній півкулі, змусивши літні температури рости швидше, ніж зимові.

Американські вчені встановили, що діяльність людини відбивається на сезонних коливаннях температури повітря в тропосфері — нижньому шарі атмосфери. Це дозволило з’ясувати, що літні температури в деяких регіонах почали зростати швидше, ніж зимові.

Нова робота вперше зафіксувала сліди впливу антропогенного потепління на зміну сезонів, помічені в тропосфері. Раніше свідчення цього процесу знаходили тільки на поверхні Землі: наприклад, більш раннє танення снігу або зміни сезонних міграцій тварин.

Автори нової роботи вивчили кілька теоретичних моделей, що описують стан клімату до і після промислової революції. Дослідники виявили характерні патерни сезонних коливань температур, що залежать від природних причин (наприклад, явища Ель-Ніньо або вивержень вулканів). Потім ці «малюнки» порівняли з даними супутникових вимірів температури в тропосфері з 1979 по 2016 рік, вивчивши різницю між мінімальними і максимальними температурами кожного року.

Згідно моделям, найсильніший контраст між зимою і влітку існує в середніх широтах Північної півкулі. У тропіках ця різниця значно менша, а найскромніші коливання властиві Антарктиці. Супутникові спостереження підтвердили ці особливості регіонів, але показали: різниця між зимовими і літніми температурами в деяких районах Північної півкулі виявилася значно більшою, ніж припускали моделі. Найбільш сильні відмінності помітили на території Монголії і східних регіонів Росії.

Деятельность человека отразилась на временах года
Коливання температури / © Santer et al. (2018)

Літні температури в середніх широтах зростали швидше, ніж зимові. У Північній півкулі цей ефект виявився більш помітним, так як в ньому значно більше суші, ніж у Південному, і океан поглинає менше «зайвого» тепла. За словами вчених, природні фактори не пояснюють такого різкого потепління — розрив між літом і зимою росте через парниковий ефект, спричинений діяльністю людей.

До чого призведуть зміни температурних циклів тропосфери, поки неясно. Вчені вважають, що ці процеси можуть збільшити частоту і силу природних катаклізмів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button