Земля

Динозаври почали вимирати до падіння метеорита

Динозаври вже перебували в еволюційному занепаді десятки мільйонів років до того моменту, як величезний метеорит зіткнувся з Землею і “добив” решти особин. Такі результати нового дослідження вчених з Великобританії.

a69dbec067b1e7f2dd946e94dbda1881
Отримані дані дозволяють по-новому поглянути на наше розуміння еволюції динозаврів. Раніше палеонтологи вважали, що динозаври прекрасно себе почували і цілком процвітали до того самого нещасливого падіння величезного метеорита 66 мільйонів років тому.

Вчені з університету Редінга і Брістоля використовували складний статистичний аналіз в поєднанні з даними, отриманими в результаті вивчення скам’янілостей. Так вони з’ясували, що види динозаврів вимирали більш швидкими темпами, ніж з’являлися нові, ще за 50 мільйонів років до падіння метеорита.

Дослідження показує, що, незважаючи на те, що зниження чисельності видів з плином часу було фактично повсюдним серед всіх груп динозаврів, закономірності вимирання різних видів були різними. Так, гігантські довгошиї динозаври-зауроподи перебували на стадії швидкого занепаду, в той час як тероподи, група динозаврів, що включає знаменитого тиранозавра Рекса, знаходилася на стадії більш плавного зниження чисельності.

Доктор Манабу Сакамото (Manabu Sakamoto) з Університету Редінга, палеонтолог, який очолив дослідження, зазначає: “Ми не очікували такого результату. Незважаючи на те, що падіння метеорита, як і раніше, вважається головною причиною остаточного знищення динозаврів, стало зрозуміло, що вони вже пройшли період свого розквіту в еволюційному сенсі”.

За його словами, виконана робота є новаторським у тому плані, що вона в черговий раз змінює уявлення вчених про долю цих істот. “Ймовірно, падіння метеорита стало вирішальною подією у знищенні всіх динозаврів. Але вже з’явилося щось, що перешкоджало появі нових видів тварин з тією ж швидкістю, що і вимирання старих видів”, — говорить Сакамото.

“Таким чином, дослідження дозволяє припустити, що за десятки мільйонів років до їх остаточного вимирання, динозаври вже почали втрачати свої позиції, як домінуючий вид на Землі”, — вважає палеонтолог.
Інший автор дослідження, іменитий професор Майк Бентон (Mike Benton) з Брістольського університету говорить: “Усі свідчення показують, що динозаври, які були домінантними істотами на протязі близько 150 мільйонів років, втратили здатність до “видоутворення” досить швидко. Це, ймовірно, стало причиною їх нездатності оговтатися від екологічної кризи, викликаної зіткненням”.

Згідно теорії, в результаті падіння метеорита понад 66 мільйонів років тому в атмосферу піднялася величезна кількість пилу. Вона затьмарила на час сонячне світло, що викликало короткочасне глобальне охолодження планети і масову загибель рослинності. Така екологічна катастрофа призвела до того, що великі тварини, які залежать від рослин, вимерли, а разом з ними зникли і хижаки, які харчувалися ними.

Нове дослідження припускає, що інші екологічні чинники, наприклад, тривала вулканічна активність, могли вплинути на поступове зниження чисельності динозаврів.

Такий спад популяції динозаврів міг мати наслідки і для інших істот. Доктор Кріс Вендітті (Chris Venditti), еволюційний біолог і співавтор наукової роботи, зазначає, що зниження чисельності динозаврів звільнило екологічні ніші для іншого класу істот — ссавців, які, таким чином, отримали розвиток ще до зіткнення метеорита із Землею. Це дало їм можливість пізніше замінити динозаврів, як домінантних тварин на Землі.

“Наше дослідження демонструє, що якщо в групі тварин спостерігається швидкий темп вимирання, і він більший від рівня “заміщення”, то вони схильні до повного знищення в разі великої катастрофи. Це має величезне значення для нашого нинішнього і майбутнього біорізноманіття, враховуючи небувалу швидкість, з якою види вимирають через зміни клімату”, — каже Сакамото.

Результати дослідження були опубліковані в науковому виданні Proceedings of the National Academy of Sciences.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button