Наука

Дивовижні властивості ураганів на інших планетах

На початку ХХ століття знаменитий письменник-фантаст Едгар Берроуз міг тільки мріяти про космічні подорожі. Завдяки своєму невгамовному прагненні до космосу і того, що з ним пов’язано, письменник створив цикл романів, присвячених темі колонізації Червоної планети. Але чи міг знаменитий творець “Тарзана” і “Джона Картера” собі уявити, що Марс може бути вкрай небезпечним місцем з найсильнішими ураганами, які лютують на його поверхні? І що, якщо бурхливу долю Марса повторюють вже знайдені людиною екзопланети?

Як формуються урагани?

В сучасному розумінні, поняття “ураган” має на увазі під собою вітер руйнівної сили, який звичайно формується над великими масивами теплої води. На Землі урагани виникають переважно над тропічними океанами, оскільки для свого виникнення потужний потік вітру потребує енергії від випаровування води і її конденсації, яка слідує за повторним охолодженням повітря. Втрачаючи підживлення енергією, ураган досить швидко слабшає після виходу на сушу, хоча і часто встигає завдати певні руйнування прибережним районам.

Удивительные свойства ураганов на других планетах
Наслідки урагану “Майкл”, який стався в США В 2018 році

Незважаючи на те, що урагани нашої планети добре вивчені, дослідники з Університету MIT зробили дивовижне відкриття, довівши, що потужні урагани можуть відбуватися в набагато більш холодних і сухих умовах, ніж вважалося раніше. Так, подібну картину ми можемо бачити на Марсі, де незважаючи на відсутність великих водних масивів, існують бурі іншого типу — пилові.

Можуть урагани формуватися в холодних і сухих умовах?

Удивительные свойства ураганов на других планетах

Для вивчення того, як урагани можуть формуватися при відмінних від земних умовах, дослідники використовували комп’ютерну модель, що імітує виникнення штормів за допомогою наперед заданих даних. Незважаючи на те, що земні вітри формуються над океаном, для проведення тестів команда вчених з MIT налаштувала систему прогнозування ураганів на набагато більш холодне і сухе середовище, відмінне від земного.

Дивно, але кардинальна зміна погодних умов не зупинила формування ураганів. Температури в симуляції коливалися від -33° до +27°C, і було виявлено, що навіть при найбільш холодних показниках термометра, шторми здатні утворюватися набагато частіше, ніж у земних умовах.

Справжнім сюрпризом для вчених стало виявлення “мертвої зони” в середині температурного діапазону. Так, з’ясувалося, що між -23° -3°C урагани не здатні утворюватися взагалі. Чим було викликане таке явище, поки залишається загадкою.

У будь-якому випадку, дослідження вчених з MIT може показати, що екзопланети земного типу можуть виявитися набагато більш вітряними місцями, ніж це передбачалося раніше. Цей простий факт робить нашу планету по-справжньому унікальним місцем, що порушує всі стандартні правила.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button