Наука

Вчені стверджують, що відкрили нейрологічний патерн, який відповідає за свідомість у людини

За їх словами, вони виявили не частину мозку, відповідальну за свідомість, а скоріше якусь модель діяльності, що охоплює весь цей орган, яка присутня тільки тоді, коли люди сплять і реагують на навколишній світ.

Ще в середині XIX століття дослідник на ім’я Вільям Карпентер (William Carpenter) припустив, що частина мозку, яка називалася тоді сенсорним ганглієм, була «вогнищем свідомості». Він помилявся: частина мозку, яка зараз називається таламус, швидше відповідає за передачу сенсорної і рухової інформації від органів чуття, а природа свідомості так і залишилася нерозгаданою.

Тепер, через півтора століття, вчені стверджують, що знайшли відповідь на це питання. Міжнародна команда нейробіологів з університетів і лікарень в Північній і Південній Америці і Європі говорить, що вони визначили неврологічну сигнатуру для свідомості. За їх словами, вони виявили не якусь частину мозку, відповідальну за свідомість, а скоріше якусь модель діяльності, що охоплює весь мозок, яка присутня тільки тоді, коли люди сплять і реагують на навколишній світ.

У своєму дослідженні, результати якого опубліковані в журналі Science Advances, вчені сканували мозок 159 осіб з Льєжа, Нью-Йорка, Онтаріо і Парижа, використовуючи систему функціональної магнітно-резонансної томографії (МРТ) – поширений інструмент в нейробіології, який виявляє не тільки структуру, але і рівні активності головного мозку.

В ході експерименту дослідники двічі просканували мозок здорових людей: коли їм було доручено зосередитися на розумовому завданню і пізніше, коли вони були розслаблені. Їх показники порівнювали з даними пацієнтів в комі, які були у вегетативному стані після черепно-мозкової травми, а також людей, які не спали, але не реагували на навколишній світ після черепно-мозкової травми, і людей, які перебували в мінімально свідомому стані, перебуваючи посередині між коматозними і здоровими учасниками дослідження. В результаті команді нейробіологів вдалося виділити чотири різних типи неврологічної активності, які корелюють з рівнем самосвідомості людини.

Перша, найскладніша схема показала ефективну координацію на високому рівні в широкому діапазоні мозку. Згідно з даними дослідження, ця схема була поширеніша серед учасників, які були бадьорими і здоровими, і меншою мірою – серед учасників, що були у свідомості, але не реагували на світ, а також тих, хто знаходився в мінімально свідомому стані.

Навпаки, в мізках людей, які не відповідають на запити, виникла окрема картина, яка була менш складною і більш пов’язаної з конкретними областями мозку, що свідчить про низький рівень координації всередині мозку. Дослідники припускають, що ці дві моделі існують як перехідні стани між двома першими.

Зрештою, як стверджують автори, свідомість виникає зі здатності мозку обробляти інформацію, використовуючи його різні спеціалізовані частки і кортикальні шари. Тим часом коли людина знаходиться в менш свідомих станах, діяльність мозку більш ізольована та обмежується конкретними локальними зв’язками всередині і між частинами мозку. Наступним кроком фахівців стане вивчення того, як ці патерни можуть змінюватися в результаті травм, дії ліків або через інших факторів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments