Екологія

До 2050 року частота прибережних повеней подвоїться

За прогнозами вчених, до середини століття рівень океану зросте на 10-20 см, через що подвоїться частота прибережних повеней, особливо в тропічних регіонах.


Великі міста на північноамериканському узбережжі, такі як Ванкувер, Сіетл, Сан-Франциско і Лос-Анджелес, разом з європейським атлантичним узбережжям більшою мірою схильні до ризику затоплення.

Щоб подвоїти кількість серйозних повеней у тропіках, в тому числі в густо заселених річкових дельтах Азії та Африки, досить набагато меншого стрибка на рівні океану. Навіть при низькій межі спектра цього морського зростання значно постраждають Мумбаї, Кочі, Абіджан і багато інших міст.

«Ми на 95 % впевнені, що додавання 5-10 см води більш ніж подвоїть частоту повеней в цих районах», — сказав провідний автор дослідження кліматолог Сен Вітусек з Університету Іллінойсу в Чикаго.

«Малим острівним державам, і без того схильним до повеней, стане ще важче. Почастішання повеней у міру зміни клімату поставить під загрозу саме існування і стійкість прибережних спільнот по всьому світу».

Прибережні повені викликаються сильними штормами і посилюються, коли сходяться кілька факторів — великі хвилі, штормові нагони і високі припливи. Однак, як відзначають вчені, досі глобальні оцінки майбутніх прибережних повеней не враховували належним чином роль хвиль в цьому процесі. Велика частина даних, використаних в попередніх дослідженнях, отримана від приливних вимірювальних станцій, які фіксують припливи і штормові нагони, але не хвилі.

Щоб заповнити прогалину, Вітусек і його колеги використовували комп’ютерне моделювання та статистичний метод, званий теорією екстремальних значень. Вони вирішили визначити, яке підвищення рівня моря потрібно для подвоєння частоти повеней з урахуванням хвильового фактора. Вийшло, що дуже невелика.

Рівень моря в даний час зростає на 3-4 мм в рік, але за останнє десятиліття темпи зростання збільшилися приблизно на 30 %. І це не межа, оскільки крижані блоки континентального розміру біля полюсів продовжують втрачати масу, особливо в Антарктиді.

Якщо до середини століття рівень океану зросте на 25 см, то великі повені в тропіках, які трапляються раз на 50 років, будуть відбуватися кожен рік і частіше, зазначив учений.

Згідно з прогнозами Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США, до 2100 року глобальний середній рівень моря зросте на 2,5 м.

Дослідження опубліковане в журналі Scientific Reports.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button