Екологія

Кілометри льодовиків в Антарктиді обвалюються в море

Кілометри крижаних щитів в Антарктиді обвалюються в море. Тенденція може вказувати на ранню стадію невпинного руйнування льодовиків, побоюються вчені.


Обвалення найбільш вразливих місць крижаного щита стане причиною підйому рівня моря. Це, в свою чергу, загрожує прибережним містам світу, наприклад, Майамі, Нью-Йорку, Мумбаям і Шанхаю.
Хоча танення крижаної шапки відомо давно, зараз вчені намагаються заміряти швидкість, з якою відбувається процес.

Комп’ютерні прогнози припускали, що якщо техногенні викиди продовжать нагрівати атмосферу з поточною швидкістю, частини Антарктиди швидко зруйнуються. В результаті рівень світового океану зросте на 1,8 метра і більше до кінця XXI століття. Це в 2 рази більше максимального підйому води, прогнозованого на Міжнародній кліматичній зустрічі 4 роки тому.

З 1950 року температура Антарктичного півострова піднімалася майже на пів градуса Цельсія кожне десятиліття, що набагато швидше середньосвітового значення. Зараз американські та британські вчені працюють разом, щоб отримати більш точні дані про швидкості танення льоду в найбільш уразливих областях.

Вчені з Колумбійського університету (США) зараз складають карту складу та глибини льодовикового шельфу — плаваючого шматка льоду, що перевищує за розміром Каліфорнію, під назвою Росс.

Вивчення шельфу допоможе вченим дізнатися, наскільки він вразливий до руйнування і коли це може статися, а також зібрати інформацію про рух материкового льоду з Антарктиди в океан.

За найгіршим сценарієм, льодовиковий шельф Росс зруйнується вже в середині століття.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button