Наука

Вчені з’ясували, за кого насправді голосує молодь

Автори нового дослідження дізналися, чому молодих виборців — і постміленіалів — приваблюють кандидати-чоловіки старшого віку більш ніж в одній розвиненій західній демократії.

Джо Байден став найстаршим президентом США, вступивши на посаду в січні 2021 року, коли йому було 78 років. На початку можливого другого терміну йому буде 82 роки / © Wikimedia

Співробітники коледжу бізнесу, уряду та права при Університеті Фліндерса в Австралії та Лондонського університету у Великобританії провели дослідження за участю 1000 виборців і спростували усталену думку про те, що молоді віддають перевагу лише молодим політикам і голосують за них на різних виборах.

Це підтверджує і статистика, адже людей, які коли-небудь ставали лідерами тієї чи іншої країни до 40-45 років, можна перерахувати буквально на пальцях: Володимир Зеленський (очолив Україну в 41 рік), Еммануель Макрон (Франція, в 39 років), Михайло Саакашвілі (Грузія, в 37 років), Кім Чен Ин (КНДР, в 28 років), Карлос Альварадо Кесада (Коста-Ріка, в 38 років), Жозеф Кабіла (Демократична Республіка Конго, в 30 років) і деякі інші. Тим часом Сполученими Штатами Америки — лідируючою економікою світу — керує 80-річний Джо Байден.

“Ми проаналізували, як молоді виборці підтримують політичних кандидатів старшого віку. Ключове положення статті полягає в тому, що в міленіалів і постміленіалах (покоління Z) є щось «інше», а також у тому, як вони беруть участь у політичному процесі, порівняно зі старшими поколіннями. Це припущення засноване на спостереженні, що в останні роки міленіали і постмілленіали віддавали перевагу віковим кандидатам-чоловікам більш ніж в одній розвиненій Західній демократії», — пишуть вчені в статті, опублікованій в журналі Political Science Review.

Дослідники сфокусувалися на трьох літніх політиках лівого спрямування, які «кинули виклик» деяким припущенням, що лежать в основі моделей електоральної поведінки: Джеремі Корбіні (73 роки, лідер Лейбористської партії Великобританії і опозиції з 2015 по 2020 рік), Берні Сандерсі (81 рік, американський незалежний політик і громадський діяч, сенатор, рекордсмен за тривалістю перебування в Конгресі США з усіх незалежних депутатів) і Хансі-Крістіані Штробеле (німецький політик і юрист, депутат Бундестагу від Партії; помер у серпні 2022-го на 84-му році життя).

Берні Сандерс під час виступу, 2015 рік / © Wikimedia

Всі три кандидати в цілому схожі з точки зору віку, соціального середовища, з якого вийшли, і політичних позицій. Вони виступали за більш сильне втручання держави в економіку, відстоювали такі питання, як права ЛГБТ, скептично ставилися до військових дій і хотіли посилення нагляду за спецслужбами. Таким чином, Корбін, Сандерс і Стробеле представляють три різні випадки літнього, сильно лівоцентристського політичного діяча чоловічої статі.

“Ми розробили багатоетапний план експерименту, набрали майже 1000 учасників (889 осіб були молодше 40 років) і зібрали дані з різних питань, пов’язаних з електоральною підтримкою кандидатів старшого віку. Процес збору даних дозволив провести два окремі експерименти та розглянути проблему з різних точок зору. Зокрема, ми перевірили, чи посилюється підтримка вікових кандидатів з боку молодих, якщо ті знають про прогресивні погляди цих політиків. Крім цього, ми з’ясували, чи змінюється ставлення молодих виборців, коли їм представляють кандидатів різного віку і статі (демонстрували як просто фото, так і короткий опис позиції). Ми спеціально перевірили, чи готова молодь підтримати більш старшого кандидата-жінку, більш молодого кандидата-чоловіка або більш молодого кандидата-жінку», — розповіли автори дослідження.

Згідно з результатами, вік і досвід перемагали в голосуванні за умови, що кандидати старшого віку дотримуються лівоцентристської політики, підтримують молодих виборців з соціальних питань і питань ідентичності.

“Молоді виборці з більшою ймовірністю підтримають як старших, так і / або молодих кандидатів, якщо дізнаються, що вони відстоюють ліву політику. Як тільки виборці дізнавалися про їхні погляди, найвище і найбільш статистично значуще зростання підтримки спостерігалося саме на користь літніх політиків», — підтвердили вчені.

Молодших кандидатів підтримували набагато менше, як і жінок. Таким чином, експеримент показав, що молодь не проявляє упередженості до літніх політиків. Міленіали і постмілленіали раді підтримати представників старшого покоління, але за умови, що вони дотримуються відповідних поглядів.

На думку авторів статті, їх результати “втішні”, оскільки дозволяють примирити покоління і пояснити зневажливе ставлення молоді до молодих кандидатів, таким як колишній федеральний канцлер Австрії Себастьян Курц, на користь старших і лівих опонентів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button