Земля

Дослідження показало, що дощ може рухати гори

Вчені розробили модель, яка дозволяє вирахувати швидкість зміни гірського ландшафту. З її допомогою вдалося встановити, що середньорічна кількість опадів впливає на ерозію порід і може деформувати гори.

Image by My pictures are CC0. When doing composings: from Pixabay

Дослідження провела група вчених з університетів Аризони, Луїзіани і Брістоля в центральних і східних Гімалаях на території Бутану та Непалу (цю місцевість вибрали тому, що там зручно вивчати швидкість ерозії). Команда проаналізувала піщинки, зібрані в цьому регіоні, і по ним вирахувала, як швидко річки розмивають породу і яку роль в цьому відіграють опади. Результати роботи опубліковані в журналі Science Advances.

Доктор Байрон Адамс, провідний автор дослідження, пояснив, що дощові краплі, досягаючи Землі, вдаряються об піщинки. В результаті цього деякі атоми всередині кожної з них утворюють рідкісні елементи: порахувавши їх обсяг, вчені з’ясували, як швидко руйнувався ландшафт.

Отримані дані порівняли зі змінами крутизни річок і кількості опадів і з’ясували, що швидкість ерозії прямо пов’язана з дощем. «Вчені припускали, що дощ може руйнувати ландшафт досить швидко, щоб буквально” висмоктувати “камені з землі і прискорювати ріст гір <…>. Це відкриття доводить, що земні процеси тісно пов’язані з атмосферними », – зазначив Адамс.

Вчені розповіли, що обчислення були складними і зайняли багато часу. Команда використовувала безліч числових моделей, щоб точно відтворити швидкість ерозії в Бутані і Непалі, і тільки одна з них підійшла. Автори роботи також відзначили, що вони не враховували вплив снігопаду в своєму дослідженні, оскільки більшість опадів в Бутані – це дощ, а сніг, на думку вчених, не бере значимої участі в ерозії порід.

Дослідження вперше показало, яку роль відіграють дощі в формуванні гірського ландшафту і що їх важливо враховувати при оцінці тектонічної активності регіону. Це відкриття в майбутньому дозволить прогнозувати вплив кліматичних змін на гірські масиви. Крім цього, воно важливе для підтримки інфраструктури в Гімалаях і оцінки можливої шкоди ерозії для діяльності людини. «Наші дані <…> можуть дати безцінне уявлення про небезпеки, які впливають на життя сотні мільйонів людей, в цій місцевості», – додав Адамс.

Грунтуючись на створеній моделі, професор збирається вивчити стан гірських ландшафтів після вивержень вулканів. «За допомогою методів вимірювання швидкості ерозії й властивостей гірських порід ми зможемо краще зрозуміти, як річки і вулкани впливали один на одного в минулому», – сказав він. В майбутньому це допоможе точніше прогнозувати, що може статися з місцевістю після виверження і як відновлювати інфраструктуру в таких регіонах.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button