Земля

Дослідження: гравітаційні хвилі викликають цунамі навіть далеко від підводних розломів

Вчені з Лабораторії дослідження навколишнього середовища Великих озер NOAA довели, що цунамі можуть викликати не тільки сейсмічні поштовхи, а й гравітаційні хвилі. По суті метеоцунамі викликаються хвилями повітря над водою. Дослідження опубліковане в журналі Natural Hazards.

Image by Roland Mey from Pixabay

13 квітня 2018 року на східному березі озера Мічиган раптово з’явилася величезна хвиля. При цьому поряд з виниклим природним явищем не було жодної лінії розлому, зазвичай пов’язаної з величезними хвилями. Вчені з’ясували механізми появи таких хвиль.

«Ми виявили, що, ймовірно, можемо прогнозувати принаймні певну підмножину метеоцунамі, які викликані атмосферними гравітаційними хвилями великої амплітуди», – розповів Ерік Андерсон, океанограф з лабораторії NOAA і провідний автор статті

Метеоцунамі відбуваються у Великих озерах, Мексиканській затоці і Середземному морі. Андерсон сказав, що метеоцунамі легше передбачити, ніж звичайні грози, оскільки тут задіяна тільки одна ключова змінна: атмосферний тиск, а точніше – кардинальні зміни в ньому. Цунамі виникає, коли раптова різка зміна тиску повітря вдаряє по воді, переміщаючи її до берега, як качалку, що штовхає тісто.

Коли повітря рухається швидше або повільніше, ніж вода, в яку воно потрапляє, небезпеки не виникає – хвиля вичерпується, і їй не вистачає тяги для продовження руху.

Зміна клімату може погіршити це явище. Метеоцунамі були виявлені на всіх континентах, крім Антарктиди, а недавня зустріч експертів з метеоцунамі в Хорватії заклала основу для кращого розуміння цих унікальних явищ в глобальному контексті.

«При поточних кліматичних прогнозах інтенсивність метеоцунамі навряд чи зміниться, але частота, принаймні, в літній час, ймовірно, значно зросте», – сказав Андерсон. Більш конвективні погодні умови в кінці весни й початку літа з більшою ймовірністю будуть каталізувати такі хвильові явища. На думку вчених, для людей метеоцунамі не менше небезпечні, ніж шторму. Оскільки викликають травми у тих, хто проводить час на пляжі або на маленьких судах.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button