Людина

Дослідження клінічної смерті здивувало всіх

Розповіді людей, що пережили клінічну смерть, лякають і заворожують одночасно. Тунель, яскраве світло, зустрічі з померлими родичами. Але чи можна вірити цим свідченням? Раптом передсмертний досвід – тільки галюцинація вмираючого мозку? Бельгійські вчені знайшли спосіб перевірити, чи реальні спогади пацієнтів, які повернулися з коми.

“Я летів кудись по гігантській трубі. Відчуття польоту виявилися знайомими – подібне траплялося раніше у сні. Подумки спробував уповільнити політ, поміняти його напрямок. Вийшло! Жаху і страху не було. Тільки блаженство. Спробував проаналізувати що відбувається. Висновки прийшли миттєво. Світ, в який потрапив, існує. Я мислю, отже, теж існую? ” – Розповідає Володимир Єфремов, який пережив клінічну смерть.

svitlo_v_kinci_tuneliu_600

Інтерес до передсмертного досвіду невичерпний. Нам хочеться відповіді на вічне питання – чи є щось “там”, після кінця життя. Здається, що люди, які побували на порозі смерті, ближче за всіх знаходяться до розгадки. Тунель, яскраве світло, незвична легкість у всьому тілі – найбільш часті образи, які описують переживші клінічну смерть. Часто зустрічаються також розповіді про зустрічі з померлими родичами і друзями.

Читайте також: Безсоння породжує думки про смерть

Ці розповіді лякають і зачаровують одночасно – вони немов доводять, що потойбічний світ все-таки існує. Більшості людей дуже хотілося б у це вірити: ми не зникаємо після смерті, буде щось ще. Але чи можна вірити цим свідченням? Скажімо, перевірити, чи не придумують оповідачі, не так складно: існують детектори брехні та комп’ютерна томографія мозку, які допомогли б розпізнати брехню. Але як перевірити, чи насправді вони переживали Досвід поза тілом, або ж це була тільки галюцинація?

[sc:11111]

Поширена гіпотеза, що пояснює досвід клінічної смерті, яку поділяють багато лікарі – свідомість вмираючого затуманюється, а поле зору звужується. Бачення тунелю – це просто коло звуженого зору, а білий світ в його кінці – лампа на хірургічному столі або в реанімаційній палаті. Згідно з іншими гіпотезами, бачення яскравого світла і загробного світу можуть бути галюцинаціями, наслідком органічних ушкоджень мозку і навіть просто психологічним захистом ледь не загиблої людини.

Експерименти тут, зрозуміло, недоречні: реанімаційної бригаді є, чим зайнятися, окрім як підключати до мозку вмираючого датчики для сканування. Проте дослідники з Льежского університету в Бельгії придумали метод, який допоміг би визначити, наскільки реальні враження пацієнтів, що пережили клінічну смерть, вже після драматичних подій. Справа в тому, що мозок людей здатний зберігати спогади як про події, пережиті в дійсності, так і про власні фантазії, сюжети книг і інші вигадки. Але зберігаються ці спогади в різних зонах, і при їх активації задіяні два різних механізму роботи мозку. Виходить, досить зняти томограму – і розпізнати реальність чи ілюзорність передсмертних спогадів не складе труднощів.

Учені працювали з людьми, що пережили кому. Вони запитували їх про реальні враження зі звичайного життя, а потім про досвід вмирання, і фіксували роботу їх мозку при активізації тих і інших спогадів. Для контролю мозкову активність пацієнтів порівнювали з роботою кори у звичайних людей, які ніколи не впадали в кому.

Що ж показали експерименти? Їх результати виявилися дивні, але дати однозначної відповіді: чи є життя після смерті, на жаль, як і раніше не можна. Спогади про клінічну смерть виявилися … реальніше самої реальності, в прямому сенсі. Мозок згадує їх інакше, ніж прості фантазії і будь-яку іншу пам’ять про уявне. Але і від спогадів про реальне життя передсмертний досвід теж відрізняється: він згадується чіткіше, ніж картини з повсякденного життя пацієнта – більш детально і яскраво.

Мозок вмираючого повинен працювати зі збоями, оскільки в цей момент весь організм виходить з ладу. Однак характер спогадів пацієнтів в експерименті бельгійських вчених говорить про те, що в цей момент мозок працює навіть чіткіше, ніж при нормального життя. Спогади про “вихід з тіла” виявляються зафіксовані набагато краще, ніж прості повсякденні справи.

Читайте також: Фізики та фізіологи доводять: Cмерті немає!

Прагматичні вчені все ж пропонують медичну модель пояснення цього феномена. У своїй статті, опублікованій в інтернет-виданні PLoS ONE, автори нагадують, що за відчуття “покидання тіла” відповідальна скронево-тім’яна частка мозку – даний факт вже встановлений.

Фахівці припускають, що ілюзія виходу з тіла сприймається настільки реальною через дисфункції нейронів даної зони. Можливо, під час вмирання мозок “генерує” нам захоплюючий сюжет, але переживаємо ми його як абсолютно реальний досвід. Втім, це пояснення поки – лише гіпотеза. Хоча експеримент співробітників Льежского інституту, безумовно, дуже цікавий, ні відсутність, ні реальність потойбічного світу він не доводить.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button