Авто

Доведено зв’язок між вартістю автомобіля і стилем водіння

Чому водії дорогих автомобілів нехтують ПДР: відповідає наука

Існує безліч стереотипів про автомобілістів і не всі з них помилкові — наукові дослідження на подібні теми нерідко підносять сюрпризи. Наприклад, так сталося і цього разу, коли вчені вирішили перевірити, чи пов’язаний стиль водіння з вартістю або статусом автомобіля.

Жан-Ерік Лонквіст (an-Erik L?nnqvist) і сам автолюбитель, так що він не раз помічав, що всякі різні BMW, Mercedes і Audi частіше інших марок порушують правила дорожнього руху. Оскільки крім водійського посвідчення у нього є ступінь доктора соціальних наук і ставка в Гельсінському університеті, Жан-Ерік все ж вирішив перевірити, чи це спостереження викликане когнітивним спотворенням або має реальне обґрунтування.

Доказана связь между стоимостью автомобиля и стилем вождения

При підготовці наукової роботи з’ясувалося, що власники дорогих машин дійсно частіше за інших поводяться на дорозі необачно, грубо і небезпечно, а також частіше порушують ПДР і демонструють зневагу до інших учасників руху. Цьому були присвячені декілька раніше опублікованих іншими дослідниками робіт. Але причинам подібної поведінки жодна стаття належної уваги не приділяла.

Лонквіст разом з колегами опитали 1892 фінських автомобілістів про їхні стилі водіння, попутно створюючи психологічний портрет респондента. Характер людини оцінювався за стандартною п’ятифакторною моделлю особистості, а в анкету були включені питання про машину, дохід, купівельні звички і здоров’я. Метою дослідження було встановити, чи є якась кореляція між особистісними якостями людини (безпосередньо впливають на стиль водіння) та його вибором засобу пересування.

Доказана связь между стоимостью автомобиля и стилем вождения

Результати виявилися вельми цікавим. З’ясувалося, що за кермом статусних автомобілів преміального цінового сегмента («старші» моделі «німецької трійки» — BMW, Mercedes і Audi) дуже часто можна зустріти дуже прикрих особистостей. Це егоїстичні, незговірливі, вперті, люблять сперечатися і не страждають зайвою емпатією чоловіки. Так, серед жінок такої залежності виявлено не було, хоча в опитаній групі їх було задосить.

Причому реальне багатство власників автомобілів далеко не завжди співвідносилося з їх вартістю. Опублікована у Міжнародному психологічному журналі (International Journal of Psychology) робота показала, що серед чоловіків, які мають BMW, Audi і Mercedes дуже велика частка тих, для кого автомобіль — демонстрація статусу, а не просто засіб пересування.

Доказана связь между стоимостью автомобиля и стилем вождения

Це йде всупереч з більш раннім припущенням про причини поширеності некоректної поведінки на дорозі водіїв дорогих автомобілів. Попередні дослідники вважали, що агресивне водіння і нехтування іншими учасниками дорожнього руху викликана згубним впливом багатства. Мовляв, воно розбещує і змушує відчувати себе вище за інших.

Однак не варто відразу записувати всіх водіїв дорогих машин в негідників. Друга за поширеністю група людей серед них — відповідальні, дисципліновані амбітні особистості, вкрай не схильні до порушення законів і правил поведінки. У ній більше жінок, ніж чоловіків, але в будь-якому випадку це цікавий і несподіваний результат.

Доказана связь между стоимостью автомобиля и стилем вождения

Таким чином, наука не спростувала, а довела стереотип, нехай і не найпозитивніший. Однак, є і хороші новини. Тепер, потрапивши в спірну дорожню ситуацію за участю преміального автомобіля можна бути впевненим, що ситуація не завжди зобов’язана бути конфліктною. Ймовірність, що з’ясовувати стосунки і обставини з неї вийде не хамська агресивна персона, а цілком розумна та адекватна також велика.

Для повноти картини дослідження потрібно ще повторити на більшій вибірці і в інших країнах. Однак, як свідчить невблаганна статистика, мабуть, це єдиний стереотип щодо автомобілістів, який підтвердився експериментально. Наприклад, міф про те, що недалекоглядна і небезпечна поведінка на дорозі залежить від статі водія і зовсім виявився дзеркальним. Поліційні звіти і дані страхових компаній по всьому світу говорять про те, що кількість ДТП з вини чоловіків радикально перевершує в процентному співвідношенні інциденти в яких винні жінки.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button