Всесвіт

Доводів на користь минулого життя на Марсі стає більше

Сьогодні ми знаємо про Марсі більше, ніж торік. Було вже кілька гіпотез про існування найпростішого життя на червоній планеті. Автор статті розповідає ще про один. Однак дізнатися, наскільки вона достовірна, вийде не раніше, ніж ми зможемо вивчити марсіанські геологічні структури не тільки по знімках.

У своїй новій роботі, опублікованій в «Міжнародному журналі астробіології» (International Journal of Astrobiology), Вінченцо Ріццо (Vincenzo Rizzo) з Національного науково-дослідного центру в італійському місті Козенца ставить провокаційне питання. Чому багато вчених не хочуть використовувати геологічні методи для виявлення біологічних процесів на Марсі, в той час як на Землі ці методи знайшли широке застосування?

Він вказує на один випадок, що мав місце в Німеччині в 1908 році. Тоді вчений на ім’я Ернст Калковський (Ernst Kalkowsky) висловив припущення, що багатошарові купини, колони і схожі на листя осадові породи, що мають назву строматоліти, мають біологічну природу. Сучасники йому не повірили. Але пізніше було доведено, що Калковський правий, коли стало відомо, з якої причини формуються строматоліти. А виникають вони через те, що біоплівки, які складаються з ціанобактерій та інших мікроорганізмів, вловлюють осадові відкладення. Строматоліти є найдавнішим свідченням життя на Землі, оскільки їм як мінімум 3,5 мільярди років, і вони досі існують у деяких віддалених регіонах, таких як затока Шарк в Австралії.

У своїй роботі Ріццо йде по стопах Калковського, аналізуючи знімки, зроблені на Марсі марсоходами «Спіріт», «Опортьюніті» і «Кьюріосіті». Ці зображення вказують на присутність біологічних макроструктур, таких як строматоліти. Він вважає, що якщо не буде знайдено інше, не біологічне пояснення, зняте марсоходами слід вважати марсіанськими строматолітами. Ріццо демонструє велику кількість структур, які мають разючу подібність з земними строматолітами.

В принципі з великим сумнівом ставимося до свідчень, які засновані тільки на зовнішній схожості або морфології, оскільки людський мозок має звичай бачити або заповнювати знайомими образами, навіть там, де вони не існують. Але Ріццо у своєму аналізі аж ніяк не обмежується зовнішнім виглядом. Він змусив усвідомити, що якщо (а це велика якщо) строматоліти дійсно існували на ранньому етапі життя Марса, то вони виглядали саме так, як ті зразки, які він виявив на зроблених всюдиходами знімках.

Тут на думку приходить знаменитий вислів Карла Сагана (Carl Sagan):

«Надзвичайні твердження вимагають незвичайних доказів».
На кожну структуру, що з’явилася в результаті біологічних процесів, знайдеться якийсь геохімічний або фізичний процес, який її імітує. Деякі з цих процесів можуть бути нам невідомі, тому що вони відбуваються на інших планетах типу Марса. З іншого боку, зараз ми знаємо про Марс більше, ніж торік. Нам відомо, що на ранньому етапі історії цієї планети на ній існували озера, а можливо й океани, в тому числі, в кратері Гейла, де зробив свої знімки «Кьюріосіті». В тому місці були знайдені органічні речовини, а нам відомо, що із Землі на Марс (і назад) можуть потрапляти шматки породи, а також, що таку подорож цілком можуть пережити мікроби.

Так чи інакше, планку для заяв про виявлення життя на Марсі (як у минулому, так і в сьогоденні) треба встановити дуже високо. Навіть на Землі деколи важко вирішити, чи є та або інша структура результатом біологічних процесів. Зараз ми маємо більше можливостей досліджувати Марс, однак ми досі не можемо зробити те, що на Землі робимо постійно: вийти на вулицю зі збільшувальним склом або іншим приладом, і вивчити ту чи іншу загадкову особливість.

Якщо в майбутньому провести ізотопний аналіз виявлених Ріццо структур, які схожі на строматоліти, ми зможемо отримати нові докази або спростування їх біологічного походження (життя віддає перевагу більш легким ізотопам, які ми можемо використовувати для перевірки). Але є підозри, що цю гіпотезу чекає така ж доля, як припущення Калковського. Остаточний вердикт буде винесений набагато пізніше, швидше за все, коли Марс почнуть досліджувати люди, які прилетять туди.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button