Всесвіт

Стародавня Земля виглядала як розплавлений еритроцит

Теоретичне дослідження передбачає існування особливих об’єктів-попередників повноцінних планет, схожих на розпечені бублики «синестій».


Звичайний список планетних тіл, куди крім самих планет входять їхні супутники і попередники, а також астероїди, комети, метеорні тіла тощо – все, що сформувалося навколо зірки, – може поповнитися новим екзотичним учасником. За словами гарвардського астрофізика Саймона Лока (Simon Lock) і його колеги з Каліфорнійського університету Сари Стюарт (Sarah Stewart), колись і наша Земля являла собою «синестію» – великий тор гарячого, напіврозплавленного каменю, утвореного зіткненням великих «зародків» планет.

Стаття вчених опублікована в Journal of Geophysical Research: Planets. Справді, на одному з етапів утворення кам’янистих планет їх зростання відбувається за рахунок зіткнень між меншими об’єктами. Удари їх так важкі, що тіла частково плавляться, частково випаровуються, і лише з часом остигають у майже сферичні великі тверді планети. Стюарт і Лок провели моделювання таких зіткнень великих об’єктів, зауваживши, що якщо вони обертаються (а таке в космосі практично неминуче), то кутові моменти обох тіл складаються, а якщо обертання було направлено в одну сторону – посилюються.

Розрахунки показали, що якщо енергія зіткнення досить велика, то вона приведе до формування незвичайної структури у формі тора. Втім, такий центр «синестіїї» не утворює отвір, а центральне тіло, так що об’єкт, мабуть, більше схожий на сплющений округлий еритроцит, що складається з величезних обсягів розплавленої породи. «Синестією» (synestia) він названий від імені давньогрецької богині домашнього вогнища Гестії і кореня syn- («разом»). Древняя Земля выглядела как расплавленный эритроцитРозріджена «синестія» набагато крупніше планети і планети з кільцями порівнянної маси / ©Simon Lock, Sarah Stewart

Сара Стюарт додає, що більшість планет земного типу на одному з етапів формування мають проходити через етап «синестії», і наша Земля тут не виняток. Швидше за все, і вона кілька сотень років виглядала як розпечений «лавовий» еритроцит, перш ніж матеріал зовнішнього диска не охолов і не сповільнився достатньо, щоб почати складати планету звичайної, майже сферичної форми. Можливо, саме тоді почалося формування Місяця.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button