Всесвіт

Остання заява і нові дані про життя на Марсі

Більш ніж будь-яка інша планета в Сонячній системі, Марс завжди викликав підозри, що колись на ньому існувало і, можливо, досі існує життя — якщо не маленькі зелені чоловічки, то, принаймні, мікроби. Остання заява НАСА про те, що на Червоній планеті могли би бути живі істоти, не була шокуючою, але дала нову їжу для прихильників теорій про живий Марс.

Дані були отримані завдяки «Кьюріосіті», космічному апарату вартістю 2,5 млрд доларів, який приземлився на Марсі в 2012 році. У 2013 році він виявив органічні молекули в марсіанському ґрунті; у 2014 році метановий газ в атмосфері.

Зараз інструменти «Кьюріосіті» виявили ще два феномени: загадкові сезонні злети і падіння рівня метану на планеті і існування нових органічних молекул, на цей раз в гірській породі віком мільярди років. 95 % метану на Землі виробляють рослини і тварини — наприклад, гниюча рослинність і випускання кишкових газів тваринами. Органічні молекули — основа всього життя на Землі. Тому дуже заманливо прийти до висновку про те, що НАСА знайшов свідчення життя на Марсі.

Але метан і органічні молекули можуть мати і неживе походження, і на це швидко вчені вказали на прес-конференції НАСА. Метановий газ і органічні молекули виробляються в ході повсякденних геологічних і хімічних процесів. Тому нові відкриття залишають нас не ближче і не далі від відповіді на питання: чи є та чи існувала коли-небудь життя на Марсі?

У 1877 році ця спокуслива можливість була серйозно розглянута Джованні Скіапареллі, італійським астрономом, який заявив, що побачив канали на поверхні планети. У 1894 році американський астроном Персиваль Лоуелл опублікував малюнки цих каналів, які, на його думку, марсіани побудували, щоб проводити воду від полюсів до екватора.

Фантастична гіпотеза Лоуелла надихнула Герберта Уеллса на написання «Війни світів», роману про марсіан, які захопили Землю. Зараз ми розуміємо, однак, що канали були оптичною ілюзією, яку породило прийняття бажаного за дійсне.

Марсоманія на цьому не закінчилася. У 1996 році вчені НАСА оголосили, що знайшли докази скам’янілих мікробів в метеориті з Марса. Камінь під назвою Allan Hills 84001 на честь місця в Антарктиді, де його знайшли, викликав багато шуму в ЗМІ.

Сьогодні багато вчених сумніваються в достовірності Allan Hills 84001. Швидше за все, кругляк прийняли за доказ існування життя на Марсі через наші уперті фантазії.

Як історія розсудить останню заяву НАСА? Чекайте відкриттів, які незабаром обов’язково надійдуть від нових дослідників НАСА, таких як ровер НАСА Mars 2020 та марсохід «Екзомарс» Європейського космічного агентства.

У той же час, останні відкриття «Кьюріосіті» підтверджують, що Марс колись було теплим і вологим місцем, де, можливо, існувало життя. Сьогодні, з невідомих причин, планета холодна, суха і сіра.

Заява НАСА нагадує нам, що тепло Землі — космічне благословення, одна з найважливіших умов, яке дозволяє людям жити і виживати.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button