Всесвіт

Древній Марс був теплою пустелею, вважають вчені

Клімат стародавнього Марса є в даний час предметом гарячих дискусій. Частина дослідників вважає, що Марс був теплим і вологим, подібно Землі, в той час як інші дослідники впевнені в тому, що основна частина поверхні ранньої Червоної планети була вкрита льодом. У новому дослідженні планетологи на чолі з Рамзесом Раміресом (Ramses Ramirez) з Інституту наук про Землю і життя Токійського університету, Японія, показують, що поверхня раннього Марса могла бути покрита льодом лише частково, при цьому на решті частини поверхні могли підтримуватися теплі кліматичні умови і йти дощі.

В даний час вчені вже зійшлися в єдиній думці з приводу наявності води на стародавньому Марсі – вода на Червоній планеті виразно присутня. Однак суперечки про характер клімату стародавнього Марса не вщухають вже протягом декількох десятиліть. Марс демонструє дивно багаті ландшафти, які включають річкові долини й улоговини стародавніх озер і можливі берегові лінії стародавніх океанів. Ці геологічні форми вказують на те, що в давнину Марс міг бути теплим і вологим, подібно до Землі.

Однак прихильники альтернативної гіпотези щодо клімату стародавнього Марса також мають свої аргументи. Так, дослідження показали, що кількість сонячної енергії, яка досягала Червоної планети в давнину, була недостатньою для підтримки теплого і вологого клімату. Крім того, було показано, що при наявності на поверхні Марса великої кількості льоду спостережувані долини і улоговини озер могли утворитися в короткі періоди танення льоду.

Однак у новій роботі Рамірес і його команда показують, що Марс все ж був в основному вологим і теплим, оскільки великий геологічний і кліматологічний аналіз не виявив ознак великого зледеніння поверхні планети. Також згідно дослідникам, клімат стародавнього Марса був не настільки вологим, як клімат Землі – рівень опадів становив приблизно 10 сантиметрів на рік і менше, що порівнянно з рівнем опадів найбільш посушливих областей земної кулі.

Кнопка «Наверх»