Земля

Фізіологія рослин стане важливим чинником зміни клімату

Кліматолог Габріел Куперман і його колеги з Каліфорнійського університету провели моделювання, яке показало, як тропічні ліси відреагують на підвищення концентрації вуглекислого газу. Вода через зростання концентрації парникових газів почне повільніше випаровуватися з листя — це призведе до засух в лісах Амазонки, а у Індонезії та в лісових районах Африки, навпаки, буде відзначатися зростання вологості. Посухи і хвороби дерев, а також можливість більш частих повеней нададуть вплив на біорізноманіття, продовольство і запаси прісної води.

Зазвичай комп’ютерне моделювання, яке використовується для оцінки наслідків зростання рівня вмісту вуглекислоти в атмосфері, враховує термодинамічні та кліматичні явища — зміна вологості і температури, розподіл і концентрація різних речовин, а також напрямок водних і повітряних потоків. Проте в даному дослідженні вирішили задіяти фізіологічну реакцію самих рослин. При підвищенні рівня вуглекислоти продихи на листках починають відкриватися не повністю, що веде до уповільнення переносів газів через продихи. У підсумку сповільнюються як захоплення вуглекислоти з атмосфери, так і випаровування води. Це призводить до того, що води в ґрунті стає менше — атмосфера нагрівається сильніше і кількість опадів змінюється.

З аналізу кілець на деревах вчені прийшли до висновку, що тропічні ліси найбільш чутливі до цих процесів. Саме тому було проведено моделювання, яке враховувало як фізіологічний вплив лісів на планеті цілком (до кінця цього століття), так і окремо для трьох тропічних зон в Азії, Африці і Південній Америці. З’ясувалося, що до кінця цього століття в Амазонці середня кількість опадів на 1 мм на добу зменшиться. При цьому на 1 мм зросте добовий показник опадів в Індонезії. Варто помітити, що цей ефект більше залежить від кліматичних процесів усередині однієї зони, а глобальні процеси вносять малі зміни. Пояснити асиметрію можна тим, що в Азії уповільнення випаровування вологи компенсується різницею температури між землею і морем — це призведе до посилення вітрів, які, в свою чергу, принесуть хмари.

Кнопка «Наверх»