Всесвіт

Дві потенційно населені планети знайшли в 16 світлових роках від Землі

Планетологи повідомили про відкриття відразу двох потенційно населених екзопланет в системі, розташованій всього в 16 світлових роках від Землі. Вони обертаються у червоного карлика – відносно тьмяної і холодної зірки.

Міжнародна група планетологів під керівництвом вчених з університету Ла-Лагуна оголосила про відкриття двох нових потенційно придатних для життя екзопланет у системі червоного карлика GJ 1002. Обидві планети – GJ 1002 B і GJ 1002 с знаходяться від своєї зірки на відстані, яка підходить для утворення рідкої води.

Маса GJ 1002 B приблизно порівнянна з земною (трохи більше), але вона розташована набагато ближче до своєї зірки, ніж наша планета до Сонця. Період обертання цієї планети по орбіті або “рік на ній” становить всього 10 денних днів. Друга планета на третину більше Землі по масі і обертається трохи далі своєї компаньйонки: її орбітальний період — близько 20 днів.

Планетна системи зірки GJ 1002. Кольором виділена населена зона. Модель: Exoplanet Exploration Program, Jet Propulsion Laboratory, NASA

Відкриття було зроблено за допомогою вимірювання променевої швидкості або методу Доплера: дослідники виявили «коливання» батьківської зірки, викликані гравітаційним тяжінням від планет, що обертаються навколо неї. Коли планети рухаються до дальньої сторони зірки, вони відтягують зірку від нас, в результаті чого світло зірки зміщується в бік червоного кінця спектра. Коли планети рухаються до ближньої сторони зірки, вони притягують зірку в нашому напрямку, зміщуючи її світло в бік синього.

Хоча обидві планети розташовані набагато ближче до GJ 1002 ніж Земля і навіть Меркурій до Сонця, саме на такій відстані у цієї зірки розташована житлова зона. Нагадаємо, так називають область планетарної системи, в якій умови будуть близькі до земних і дозволять формуватися рідкій воді. Це, як вважається, необхідна (але не єдина) умова для зародження життя в тому вигляді, в якому воно існує на Землі.

Така близька зона населеність пояснюється тим, що GJ 1002 — це червоний карлик. Такі зірки – менше і холодніше Сонця. Питання про те, чи можуть червоні карлики містити населені світи, є предметом наукових дискусій в співтоваристві планетологів, відзначають автори роботи. Основний аргумент прихильників полягає в тому, що, хоча такі зірки менш яскраві і гарячі, вони — більш стабільні і можуть існувати набагато довше. Це дає життю більше часу, щоб встигнути розвинутися.

Дослідники продовжать вивчати систему за допомогою інших інструментів, які допоможуть визначити чи є на цих планетах атмосфера і ознаки населеності.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button