Наука

Агресію можна пом’якшити тренуванням мозку

Люди можуть зрозуміти один одного, якщо вони цього дійсно хочуть

Вчені Університету Рейхмана, Ізраїль провели серію експериментів, в яких брали участь арабські та єврейські підлітки. Незважаючи на те, що спочатку і ті й інші були налаштовані досить агресивно, після серії діалогів під керівництвом дорослих психологів, вдалося домогтися пом’якшення відносин між учасниками експерименту. Вчені відзначили зміну гормонального фону і нейронних мереж, і ці зміни збереглися через 7 років після завершення експерименту.

Photo by David Taffet on Unsplash

Вчені з Центру розвитку соціальної неврології університету Рейхмана, Герцлія, Ізраїль вивчили, чи можливо перебудувати відносини підлітків з поляризованих груп в суспільстві, яке переживає конфлікт. Чи можна змінити реакції мозку учасників конфліктуючих груп так, щоб поліпшення відносин збереглися з часом? Вчені стверджують, що це можливо.

В умовах ескалації конфліктів між групами населення виникає гостра потреба в розробці науково обгрунтованих методів пом’якшення ненависті і агресії, виховання емпатії і вибудовування діалогу між групами молоді, що дорослішає в реальності багаторічного конфлікту.

Метод, розроблений психологами, заснований на нових поглядах на нейронауку, особливо на соціальну нейронауку. Він заснований на довгострокових дослідженнях, проведених в лабораторії з «біології любові і ненависті».

Інструменти діалогу doi.org/10.1093/pnasnexus/pgac236

Психологи розробили систему вибудовування діалогу між єврейськими і арабськими підлітками і вивчили її вплив на нервові і гормональні реакції і комунікативну поведінку.

Основною стала робота в спільних групах. Вона складалася з восьми зустрічей між єврейськими та арабськими підлітками.

Кожне зібрання тривало близько двох з половиною годин і проводилося групами по дванадцять хлопчиків і дівчаток, шість з яких були євреями, а шість — арабами. Сесії вели два психологи, – один єврей і один араб, обидва з великим досвідом роботи в спільних Єврейсько-арабських групах. Кожна зустріч починалася (і закінчувалася) груповим ритуалом (знайомі всім пісні, рухи, вправи і т.д.), який знімав напругу і змушував групу біологічно і поведінково об’єднуватися в одну біо-поведінкову одиницю.

Після цього оголошувалася тема зустрічі. Група розділялася на пари або групи по чотири людини, в які входили і євреї і араби. Підлітки разом працювали над конкретними завданнями в рамках оголошеної теми.

Психологи намагалися домогтися від учасників вміння вибудовувати діалог, повагу по відношенню один до одного (навіть якщо вони не були згодні з поглядами опонента), здатності проявляти емпатію і прагнення зрозуміти поведінкові і психічні перешкоди для діалогу (щоб їх по можливості подолати).

Було прийнято свідоме рішення уникати будь-яких дискусій, що стосуються єврейсько-арабського конфлікту, розмов про те, «хто правий» і «хто винен». Але якщо ці теми все-таки піднімалися, основну увагу психологи приділяли поведінковим технікам ведення дискусії, намагалися нагадати кожному учаснику про необхідність враховувати обидві точки зору, навіть якщо він всім серцем вірив у свою правоту.

Провідний автор роботи професор Рут Фельдман каже:

“Результати нашого дослідження показали, що у підлітків, які взяли участь в експерименті, спостерігалися широкі і багатовимірні біонейроповедінкові зміни. Ці зміни зберігалися протягом багатьох років. Дослідження демонструє, що керований діалог, який веде до поведінкової узгодженості в групах, залучених в затяжний конфлікт, стимулює емпатичну реакцію мозку, послаблює нейронну основу забобонів, знижує реакцію кортизолу (стрес), підвищують рівень окситоцину (любов) і формує міжособистісні взаємодії, які є менш ворожими».

Згідно з проведеним тестуванням, ці зміни збереглися навіть через сім років. Молоді люди виробили більш толерантне ставлення до інших і зберегли віру в можливість діалогу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button