Наука

Дві великих цивілізації могли загинути через чуму і тиф 4000 років тому

Міжнародна група дослідників на чолі з Інститутом еволюційної антропології Макса Планка виявила сліди патогенів чуми і тифу на зубах людей бронзового віку. Це може пояснити, чому дві великі стародавні цивілізації — Стародавнє Єгипетське царство і Аккадська імперія майже одночасно прийшли до занепаду.

Група дослідників з Інституту еволюційної антропології Макса Планка, Інституту історії людства Макса Планка, британської школи в Афінах і Університету Темпл виявила сліди патогенів на зубах людей бронзового віку. Це може стати поясненням, чому дві стародавні цивілізації загинули. У своїй статті, опублікованій в журналі Current Biology, вчені описують генетичне дослідження зубів, знайдених в печері під назвою Hagios Charalambos на острові Крит.

Попередні дослідження показали, що Стародавнє Єгипетське царство і Аккадська імперія в Месопотамії, які досягли дуже високого розвитку, зазнали раптового скорочення населення близько 4000 років тому. Були висловлені різні припущення, що пояснюють ці катастрофи. Основною причиною називалася зміна клімату. Протягом зовсім невеликого за історичними мірками періоду в обох державах зруйнувалася інфраструктура і скоротилася торгівля.

Поширення чуми і тифу 4000 років тому стаття в журналі https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822 (22) 01101-0 кружальцем позначені місця, де зареєстровані сліди чуми, трикутником – сліди тифу.

Генетики досліджували зуби останків людей, що жили приблизно 2290 і 1909 роками до нашої ери. (Це приблизно той час, коли і прийшли в занепад Аккадська імперія і Стародавнє Єгипетське царство). Зуби були взяті на місці розкопок на Криті. Вчені знайшли карієс, яким стародавні люди хворіли також, як і сучасні. Але більш важливо, що вчені виявили сліди Yersinia pestis-бактерій, що викликають чуму, і Salmonella enterica-бактерій, що викликають черевний тиф.

Але вчені не поспішають оголошувати, що розгадка падіння великих цивілізацій знайдена. Вони відзначають, що виявлений штам Yersinia pestis, значно відрізняється від того, який століття потому спустошив більшу частину Європи. Також значно відрізняється і штам Salmonella enterica. Поки невідомо наскільки вони були заразними і смертельними. Проте, наявність таких патогенів означає, що історики повинні враховувати можливість пандемії, як причини падіння великих цивілізацій. Генетики будуть продовжувати подальші дослідження на інших стародавніх зразках, щоб визначити, наскільки широко були поширені ці інфекції, і наскільки вони були небезпечні.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments