Земля

Рух континентів визначає вміст кисню в Світовому океані і еволюцію

Тектонічні рухи плит, тобто їх повільні переміщення на поверхні Землі, відіграють важливу роль у змінах концентрації кисню в океані. Виходить, рух материків і їх обриси — вкрай важливий фактор еволюції морського життя в глобальному масштабі.

Океанічна і материкова кора / © nationalgeographic

Кисень необхідний більшості форм життя і всім складним істотам. Це стосується і мешканців Світового океану, які іноді відчувають труднощі через нестачу кисню. Міжнародний колектив вчених з різних країн звернувся до цієї проблеми в лідируючому науковому журналі Nature, використовуючи ряд складних кліматичних моделей минулого з урахуванням зміни положення континентальних плит.

Заведено вважати, що на ранніх етапах історії Землі атмосферний кисень переважав над розчиненим в океані. Автори нової статті вважають інакше, а також вказують на важливу роль горизонтальної рухливості тектонічних плит і роз’єднаність резервуарів розчиненого кисню біля поверхні океану і на його дні.

Зі статті випливає, що вміст кисню у Світовому океані здійснює постійні коливання з певним періодом в кілька тисяч років. Вчені навіть припускають, що такі осциляції могли зіграти важливу роль в різкому зростанні біологічного різноманіття на самому початку палеозою, тобто стимулювати кембрійський вибух. І всі ці ключові для біосфери явища залежать від взаємного розташування материків.

“Континентальний дрейф здається занадто повільним і тому не здатним викликати радикальні зміни, однак, якщо в океані назріла готовність, навіть незначна подія може запустити масове вимирання морських істот», — пояснив Енді Ріджвелл (Andy Ridgewell), геолог з США і один з авторів.

Річ у тім, що в міру наближення до полюсів поверхневі води стають важче і холодніше. Через це вода, а заодно розчинений в ній кисень опускаються на дно. Потім висхідні потоки повертають на поверхню океану органічні речовини, які стимулюють зростання планктону. Всі ці процеси визначають велику кількість і поширення морського життя.

Однак зі статті випливає, що сформована картина циркуляції може швидко змінитися, в тому числі через повільне і неухильне переміщення континентальних плит.

“Багато мільйонів років тому, незабаром після виникнення морських тварин, океанічна циркуляція, схоже, не раз переривалася, — продовжує Ріджвелл. – Ми не очікували, що рух континентів в принципі здатний припинити опускання поверхневих вод і кисню і тим самим сильно впливати на еволюцію життя на Землі».

Сильною стороною нової роботи слід назвати розгляд концентрації кисню в океані, оскільки колишні палеокліматичні моделі обмежувалися його вмістом у повітрі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button