Всесвіт

Дивні вібрації Марса допомогли вченим зрозуміти, що знаходиться всередині Червоної планети

У новій статті, опублікованій в Geophysical Research Letters, вчені розповіли про одну з найбільших сейсмічних подій, зареєстрованих на Марсі. Про це повідомляє American Geophysical Union.

Чутливий сейсмометр на посадковому апараті NASA InSight фіксує навіть найслабші марсотруси. Нещодавно він відстежив дивні вібрації на Червоній планеті. Це допомогло вченим краще зрозуміти його внутрішню структуру.

Посадковий модуль НАСА InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) запустили в 2018 році, щоб заглянути глибоко всередину Марса і отримати важливу інформацію про структуру і формуванні планети. Він оснащений чутливим сейсмометром, який фіксує вібрації Червоної планети.

Записуючи, як вони відбиваються та змінюють напрямок, InSight допоміг вченим скласти карту розташування кори, мантії та ядра Марса. Нещодавно незвичайна серія вібрацій надала планетологам більше даних.

У новій статті, опублікованій в Geophysical Research Letters, вчені розповіли про одну з найбільших сейсмічних подій, зареєстрованих на Марсі і те, що зафіксував апарат InSight. Планетологи вперше спостерігали хвилі тиску (P-хвилями), які досягли нижньої мантії на глибині понад 800 км де вони зазнали дифрагію.

Р-хвилі – пружні поздовжні хвилі, що викликають коливання елементарних частинок пружного середовища в напрямку поширення хвилі і створюють в середовищі об’ємні деформації стиснення-розтягування. Найшвидші серед об’ємних хвиль, тому отримали назву “P-хвилі” від латинського “prima” — первинні. 

Проаналізувавши вібрації, автори прийшли до висновку, що його причина — удар астероїда. Він впав поблизу марсіанського вулканічного плато Тарсіс, на протилежній від InSight стороні планети. Висновки вчених узгоджуються з супутниковими знімками, які показують місце удару.

Глибина вібрацій допомогла дослідникам більш детально визначити структуру нижньої мантії Марса. Вони виявили, що нижня мантія більш мінлива як за температурою, так і за складом, ніж передбачалося в попередніх сейсмічних моделях. Однак буде потрібно більше даних, щоб точно зрозуміти, як змінюється тепловий і хімічний склад нижньої мантії і чому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments