Екологія

Екологи передбачили зменшення розмірів тварин

Статистика продемонструвала, що вимирання чекає більш великих і високоспеціалізованих тварин, відкриваючи нові можливості для дрібних і які швидко розмножуються видів-універсалів.

В екосистемах скорого майбутнього домінувати будуть невеликі, короткочасні комахоїдні тварини, універсали, здатні адаптуватися до широкого спектра умов середовища — гризуни, горобині і так далі. Менш адаптуються види–«фахівці», особливо великі — начебто носорогів або орлів, — швидше за все, стануть жертвами нового глобального вимирання і зникнуть. До таких нерадісних висновків приходять автори статті, опублікованої в журналі Nature Communications.

Фелікс Ейгенброт (Felix Eigenbrod) і його колеги з Саутгемптонського університету проаналізували 15 484 види сучасних ссавців і птахів, оцінивши ключові характеристики, які визначають їх роль в екосистемах: масу тіла, чисельність потомства, площа території, харчування тощо. За відомостями з Червоної книги Міжнародного союзу охорони природи, для кожного виду тварин була врахована і загроза вимирання.

Статистична обробка даних показала, що в найближчі 100 років середня маса тіла ссавців зменшиться на чверть. Цей тренд існував і раніше: за останні 130 тисяч років їх розміри зменшилися приблизно на 14%, але тепер цей процес значно прискорився.

«Ми показали, що очікуване вимирання не буде випадковим, — говорить професор Ейгенброт. — Це вибірковий процес, який знищить певні види, в залежності від їх власних особливостей і чутливості до змін середовища».

Кнопка «Наверх»