Екологія

У наступному десятилітті Земля опиниться на межі подолання критичного кліматичного порогу

До такого висновку прийшли вчені, які задіяли у своєму дослідженні оцінку кліматичних моделей за допомогою штучного інтелекту (ШІ).

Image by ELG21 from Pixabay

Згідно з новим дослідженням, світ знаходиться на межі подолання критичного кліматичного порогу, а це означає, що залишається дуже мало часу, щоб уникнути катастрофічних наслідків глобального потепління.

Використовуючи штучний інтелект для прогнозування термінів потепління, дослідники зі Стенфордського університету та Університету штату Колорадо, США, виявили, що потепління на 1,5 градуса вище промислового рівня, ймовірно, буде перевищено в наступному десятилітті. Дослідження також показує, що Земля знаходиться на шляху до перевищення потепління на 2 градуси Цельсія, яке міжнародні вчені визначили як переломний момент, з 50-відсотковою ймовірністю, що серйозний орієнтир буде досягнутий до середини століття.

«У нас є дуже чіткі докази впливу на різні екосистеми глобального потепління на 1°С, яке вже відбулося», — сказав кліматолог Стенфордського університету Ноа Діффенбо, співавтор дослідження. “Це дослідження з використанням нового методу доводить, що ми, безумовно, зіткнемося з постійними змінами клімату, які посилюють вплив, який ми вже відчуваємо».

Використовуючи нейронну мережу або тип ШІ, який розпізнає взаємозв’язки у великих наборах даних, вчені навчили систему аналізувати широкий спектр моделей глобального клімату, а потім попросили її визначити часові рамки для заданих температурних порогів.

Модель виявила майже 70-відсоткову ймовірність того, що поріг у два градуси буде перевищений між 2044 і 2065 роками, навіть якщо викиди швидко зменшаться. Щоб перевірити майстерність прогнозування ШІ, вони також запровадили історичні вимірювання та попросили систему оцінити вже відмічені поточні рівні нагріву. Використовуючи дані з 1980 по 2021 рік, ШІ пройшов тест, правильно орієнтуючись як на потепління на 1,1 градуса Цельсія, досягнуте до 2022 року, так і на моделі і темпи, що спостерігаються в останні десятиліття.

“Наша модель штучного інтелекту цілком переконана в тому, що потепління вже достатньо, і 2 градуси Цельсія, ймовірно, будуть перевищені, якщо досягнення нульового рівня викидів займе ще півстоліття», — сказав Діффенбо. 

Отримані дані не слід розглядати як свідчення того, що світ не зміг встигнути вчасно адаптуватися, підкреслюють вчені. Вони сподіваються, що робота послужить як мотивація до дій зі скорочення викидів, а не як тривожний сигнал.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button