Екологія

Екологи оцінили небезпеку ракетних запусків для озонового шару Землі

Протягом останніх десятиліть озоновий шар нашої планети повільно відновлювався, але тепер йому загрожує нова небезпека: почастішали запуски ракет.

Прогрес в космічній галузі обіцяє біди озоновому шару / © wikipedia.org

В кінці минулого століття озоновий шар Землі серйозно пошкодили хімікати, що використовувалися при виробництві аерозолів і холодоагентів. Лише завдяки спільним міжнародним зусиллям (принаймні, багато експертів дотримуються такої думки) розростання озонових дір вдалося зупинити, і сьогодні озоновий шар на шляху до повного відновлення.

Однак заборона на виробництво озоноруйнівних речовин силами наземної промисловості не торкнулася загроз іншого характеру: ракетні запуски. Частинки сажі, оксиди азоту, сполуки хлору — всі ці речовини утворюються при згорянні ракетного палива, викидаються в середні і верхні шари атмосфери і шкодять озоновому шару.

Згідно з результатами дослідження екологів з Університету Кентербері (Нова Зеландія), опублікованими в Journal of the Royal Society of New Zealand, за останні п’ять років кількість щорічних ракетних запусків зросла більш ніж удвічі, і це не межа. Однак більшість дослідників все ще вважають вплив космічної індустрії на екологічну обстановку зневажливо малою.

Щоб виправити і контролювати цю ситуацію, новозеландські дослідники пропонують комплекс заходів, пов’язаних як з розробкою більш “екологічних” ракетних двигунів, так і з постійним моніторингом шкідливих викидів під час тестових запусків і під час реального польоту. Звичайно, може здатися, що навіть неповні дві сотні польотів — не те, про що варто турбуватися, але цьому випадку краще діяти на випередження.

За словами дослідників, космічна галузь все ще овіяна ореолом романтики: представляючи вигоди, які обіцяє людству експансія за межі рідної планети, ми часто забуваємо про шкоду, яку ракетобудування і запуск космічних апаратів може завдати Землі. Тому слід ставитися до них з обережністю, пам’ятаючи, що потенційні «нові будинки» все ще знаходяться поза нашою досяжністю, і планета, на якій ми зараз живемо, — єдиний відомий нам населений світ в холодній безодні космосу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button