Технології

Екологічно чисту штучну шкіру навчилися виробляти з грибниці

Вчені з Фінського центру технічних досліджень VTT розробили замінник натуральної шкіри на основі міцелію – тіла грибів, також відомого як грибниця. Ця технологія дозволяє виготовляти суцільні листи матеріалу в промислових масштабах.

Отримання звичайної шкіри неекологічно, оскільки передбачає масове тваринництво. Воно вимагає великих витрат ресурсів і нерозривно пов’язане з викидами парникових газів. Крім того, при обробці натурального матеріалу використовуються токсичні хімікати. Штучна «веганська» шкіра хоча і дозволяє усунути проблеми, властиві продуктам тваринного походження, але також передбачає використання при виробництві шкідливих речовин і при цьому довго розкладається в природних умовах.

Розробка дослідників VTT передбачає повну відсутність подібних негативних сторін. В основі процесу виготовлення лежить вирощування ниток міцелію грибів. Біомаса з грибниці і раніше використовувалася при виробництві текстилю, однак фінські вчені першими зробили з неї продукт, що нагадує за виглядом і властивостями натуральну шкіру.

«Матеріал виглядає і відчувається як шкіра тварини і може бути таким же міцним, – розповідає старший науковий співробітник VTT Геза Сзілвей. – Він також підходить для фарбування та оздоблення тисненням і не містить будь-яких підкладкових або несучих додаткових матеріалів».

Дослідники вперше представили технологію 2 роки тому. Але тоді процес отримання шкірозамінника був непридатний для промислового виробництва, оскільки припускав культивування міцелію, що утворює тільки тонкі плоскі структури.

Тепер вчені придумали і запатентували новий спосіб виготовлення штучної шкіри, що має на увазі вирощування грибниці в звичайних біореакторах. Цей метод дозволяє створювати суцільні листи матеріалу зі швидкістю 1 погонний метр в хвилину.

За словами розробників, виробничий процес можна адаптувати для випуску шкірозамінника в рулонах в промислових обсягах. В цей час дослідники розглядають можливість застосування шкіри з міцелію для виготовлення взуття, одягу і аксесуарів.

Натхнення: ecotechnica.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button