Всесвіт

Вчені зрозуміли механізм сяйв на Юпітері

Астрономи змогли з’ясувати причини сяйв на Юпітері. Вони не знали їх природу протягом останніх 40 років.

Дослідницька група під керівництвом Університетського коледжу Лондона розгадала загадку, над якою вчені билися кілька десятиліть. Вони не розуміли, як Юпітер виробляє сплеск рентгенівського випромінювання кожні кілька хвилин.

Рентгенівське випромінювання є частиною сяйва Юпітера – сплесків видимого і невидимого світла, які виникають при взаємодії заряджених частинок з атмосферою планети. Подібне явища відбуваються і на Землі, створюючи північне сяйво, але у Юпітера воно набагато могутніше і виділяє сотні гігаватів енергії. Цього достатньо для короткочасного забезпечення енергією всієї Землі.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Science Advances, вчені об’єднали спостереження за навколишнім середовищем Юпітера з близької відстані за допомогою супутника НАСА Juno. Вони також враховували дані з рентгенівськими вимірами обсерваторії XMM-Newton Європейського космічного агентства (ЄКА).

Дослідницька група виявила, що рентгенівські спалахи були викликані періодичними коливаннями ліній магнітного поля Юпітера. Ці коливання створюють хвилі плазми (іонізованого газу), які посилають частки важких іонів уздовж ліній магнітного поля, поки вони не врізаються в атмосферу планети, вивільняючи енергію у вигляді рентгенівського випромінювання.

«Тепер ми знаємо, що іони переносяться плазмовими хвилями – це пояснення за 40 років не запропонували інші дослідники, хоча аналогічний процес стоїть за сяйвом на Землі. Це може бути універсальним явищем, присутнім у багатьох середовищах в космосі », – зазначили вчені.

Рентгенівські сяйва виникають на північному і південному полюсах Юпітера. Іноді планета виробляла сплески рентгенівського випромінювання кожні 27 хвилин.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button