Земля

Екосистеми в океані відновлюються тисячоліттями

Американські дослідники вивчили відкладення на дні затоки біля узбережжя Каліфорнії і з’ясували, що відбувалося в минулому з морськими мешканцями під час змін клімату. Результати їх дослідження опубліковані в PNAS.

02-04-15-foto-600x338-1

Вчені пробурили десятиметровий шар відкладень на дні затоки Санта-Барбари, що сформувався протягом тисячоліть з останків морських рослин і тварин. В результаті вони змогли побачити, як змінювалася флора і фауна в море в різні кліматичні періоди. З’ясувалося, що глобальне потепління, яке сталося приблизно 14700 років тому, куди швидше, ніж вважалося до цього, знищило більшу частину морських безхребетних – морських зірок, морських їжаків, молюсків і т.д.

Зміна клімату зменшило рівень кисню в морській воді (щось схоже відбувається і сьогодні), і ті морські мешканці, які сильно залежали від кисню, тут же зникли. Велика різноманітність видів, що існували до цього в світовому океані, поступилися місцем куди більш мізерним тваринного та рослинного світу, подібного тому, який сьогодні існує в глибоких океанських западинах або поруч з місцями викиду метану. Через деякий час на Землі знову похолодало, і колишні екосистеми почали відновлюватися, проте для цього їм знадобилося близько тисячі років.

Читайте також: Під дном світового океану вчені знайшли величезні запаси прісної води

Приблизно 11700 років тому знову відбулося потепління, і всі багатоклітинні істоти у світовому океані зникли протягом всього лише 170 років, а для того, щоб знову відновитися після нового похолодання, їм знадобилося вже близько 4 тисяч років.

Все це свідчить про крайню крихкість морських екосистем і про те, який тривалий час потрібний для їх відновлення. Сьогоднішнє потепління проходить повільніше, ніж у минулі часи, проте загроза для світового океану все одно існує.

Як сказала керівник дослідження Сара Моффіт (Sarah Moffitt) журналісту газети Los Angeles Times, «наше суспільство і цивілізація мають зрозуміти, чим ми пожертвуємо, якщо не скоротимо викиди парникових газів».

Натхнення: scientificrussia.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button