Людина

Експерти знайшли витоки сучасних казок в бронзовому столітті

Відомі казкарі Вільгельм і Якоб Грімм насправді були не казкарями, як думають багато хто, а фольклористами. Вони збирали народні перекази і в якийсь момент зрозуміли, що багато з них ідентичні в різних куточках світу.

Вільгельм і Якоб Грімм збирали німецькі народні казки в XIX столітті і в якийсь момент вони зрозуміли, що багато з них схожі на історії, які розповідають у віддалених куточках світу. Брати Грімм задалися питанням, чи має сюжет цих казок тисячолітню родослівність. В наш час тим же питанням задався антрополог Джеймі Терані з Університету Дарема.

Вчений зазначив, що фольклор передається з уст в уста, тим самим ускладнюючи дослідження його справжнього віку і походження. Терані розповів, що, наприклад, всім відома американська казка «Красуня і Чудовисько» має в Китаї назва «Фея Змія».

Щоб перевірити теорію Гримів, Терані і літературознавець Сара Граса да Сілва простежили 76 базових сюжетів до найстаршого лінгвістичного предка, використовуючи міжнародну базу даних казок. Якщо подібна історія була розказана німецькою та хінді, дослідники прийшли до висновку, що її корені лежать на останньому загальному предку мов. «Сміт і диявол», розповідь про людину, яка торгує своєю душею за вміння коваля, вперше було сказана близько 6000 років тому в протоіндоевропейському періоді.

«Перед винаходом писемності народні перекази, які передавалися усно, і багато реальних переказів обростали з часом казковими подробицями, тим самим формуючи казки, які нам зараз відомі», — говорить Джеймі Терані.

Кнопка «Наверх»