Земля

Експеримент показав, як “божевільні боби” впливають на рухливість сперматозоїдів

Трав’яниста рослину мукуну пекучу, відому як “оксамитові боби”, “стізолобіум пекучий” або “божевільні боби”, серед іншого застосовують при лікуванні укусів змій, депресії і хвороби Паркінсона. Автори нового дослідження вирішили перевірити, чи ефективний порошок з Mucuna pruriens для поліпшення рухливості сперматозоїдів.

Одним з найважливіших показників спермограми, що відображає здатність до запліднення еякуляту — є рухливість статевих клітин / © Giphy

Звичні методи відновлення чоловічої фертильності – гормональна терапія, екстракорпоральне запліднення і хірургічне втручання. Також популярним варіантом залишається використання натуральних продуктів і рослин, серед яких виділяється Mucuna pruriens — зернобобова культура Мукуна пекуча, що виростає в Африці, на Мадагаскарі і в тропічній Азії. Дотик до неї може спровокувати свербіж і роздратування через кілька хвилин: волоски на насіннєвих коробочках містять серотонін (5-гідрокситриптамін), а сама рослина — галову кислоту, глюкозид, мукунін, мукунадін, нікотин, прируенін, пруріенадін.

Медики з державного університету Гани провели експеримент на щурах і з’ясували, як порошок з цих «божевільних бобів» впливає на кількість і рухливість сперматозоїдів. Результати дослідження опубліковані в журналі Phytomedicine Plus.

Мукуна пекуча / © Wikipedia

Під безпліддям зазвичай розуміють нездатність зачати дитину протягом року. За підрахунками Всесвітньої організації охорони здоров’я, з цим зіткнулися понад 72 мільйони. Причин чоловічого безпліддя багато, не останню роль в цьому відіграють навколишнє середовище і спосіб життя — наприклад, харчування, куріння, вживання алкоголю і наркотиків, рівень активності і стресу.

Раніше вчені показали, що якість сперми може поліпшити відмова від сигарет, спиртних напоїв, зниження кількості червоного м’яса і споживання більшої кількості овочів. Крім цього, можна використовувати різні біодобавки. Так, трава епімедіума (горянки) знижує рівень окисного стресу і згодом збільшує вироблення сперми.

“Оскільки пошук нових і безпечних рослинних продуктів триває, насіння Mucuna pruriens вважаються одними з таких, щодо яких недостатньо емпіричних даних, хоча вони призначені для підвищення рівня лібідо та тестостерону. Крім того, залишається багато питань щодо безпечної дози M. pruriens через рівень дофаміну, що міститься в насінні. Знову ж таки, досліджень на тваринах, що демонструють вплив на фертильність, не існує», — зазначили автори нової роботи.

Перед експериментом вчені сушили насіння мукуни на сонці протягом трьох днів і злегка обсмажували, щоб зруйнувати тверду оболонку, а потім подрібнювали в порошок. З порошку готували екстракт в концентраціях 500 міліграмів на кілограм ваги, 1000 міліграмів на кілограм ваги і 2000 міліграмів на кілограм ваги. Досліди проводили на 28 самцях щура.

Гризунів розподілили на чотири групи по сім самців у кожній. Перша була контрольною (щурам давали дистильовану воду), друга — групою низької дози M. pruriens, третя — середньої, четверта — високої. Екстракт мукуни давали випробовуваним протягом 90 днів, а на 91-й тварин умертвляли і брали зразки крові. Також на аналіз відправляли органи-яєчка, простату, насінні бульбашки, печінку, нирки і серце.

Результати показали, що, по — перше, всі щури, навіть з групи контролю, за час експерименту нормально набирали вагу – найбільші зміни виявили в групі, якій давали високі дози екстракту мукуни. M. pruriens сама по собі не призводить до набору маси.

“Рівень тестостерону показав поступове збільшення. Однак ця зміна не була суттєвою. Естроген знижувався, але не в залежності від дози, при цьому найбільше зниження спостерігалося в групі, що сиділа на середній дозі. Фолікулостимулюючий гормон, з іншого боку, збільшувався тільки в групі з високою дозою, але не був статистично значущим», — розповіли дослідники.

Що стосується рухливості сперматозоїдів, то вона значно збільшилася у гризунів з усіх експериментальних груп, але максимальні зміни вчені спостерігали у щурів, які отримували середню дозу. Кількість сперматозоїдів знижувалася у тварин, яким давали низькі і високі дози екстракту, а найвищі показники були, знову ж таки, у групи з середньою дозою.

За словами авторів роботи, гістологічне дослідження не показало жодних несприятливих ефектів екстракту насіння Mucuna pruriens на органи, в тому числі репродуктивні. Результати біохімічного аналізу крові теж були в нормі.

“Область, яку ми добре вивчили, — це вплив M. pruriens на фертильність. У цьому дослідженні та єдиному доступному дослідженні на людях, під час якого мукуну давали здоровим добровольцям, спостерігалося збільшення кількості та рухливості сперматозоїдів. Гормональні зміни досі залишаються предметом здогадок”, – підсумували вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button