Наука

Екстракт омели виявився ефективний при онкологічних захворюваннях

Препарати омели іноді використовують при підтримуючій терапії онкологічних захворювань, проте даних про їх клінічну ефективну поки недостатньо. Проведені на невеликій вибірці пацієнтів клінічні випробування показали, що препарат омели може уповільнити прогресування хвороби, а в окремих випадках навіть зменшити розмір ракових пухлин.

Image by Hans from Pixabay

Омела біла (Viscum album) являє собою вічнозелену рослину-напівпаразит, яку можна зустріти на гілках різних листяних порід дерев, в тому числі в Європі, в Україні. Округлі жовто-зелені омели особливо добре помітні взимку серед голих гілок і іноді суцільно покривають крону дерева-господаря, від якого вони отримують воду і елементи живлення.

Нерідко омела сильно пошкоджує дерева і тому вважається важливим шкідником садів і парків.

Омелу здавна використовували в традиційній медицині для лікування захворювань нервової системи на кшталт істерії та епілепсії. Крім того, її іноді застосовують в терапії пацієнтів з раком. Саме тому автори нової статті в журналі Cancer Research Communication досліджували вплив внутрішньовенного введення екстракту омели білої 21 пацієнту зі стійкою формою раку або онкологічним захворюванням на пізній стадії.

Метою цього невеликого клінічного випробування першої фази було лише оцінити безпеку препарату омели для ракових хворих і встановити його безпечну дозу. Автори вважали, що вона становить 600 міліграмів при внутрішньовенному введенні тричі на тиждень.

Нарощувати дозу і продовжувати терапію продовжували до появи ускладнень або припинення з інших причин, в середньому близько 15 тижнів поспіль. В результаті вчені з подивом відзначили, що у п’яти пацієнтів хвороба стабілізувалася і не прогресувала протягом усього цього терміну. У трьох випробовуваних пухлини навіть зменшилися в розмірі.

Цей результат, безумовно, заслуговує на увагу, хоча його слід назвати досить скромним. Саме по собі це не означає, що випробуваний препарат якимось чином лікує рак. Будуть потрібні подальші дослідження, які повинні підтвердити або спростувати вплив екстракту омели на пухлини, а також встановити його механізми.

У сучасній онкології для лікування раку використовують безліч методів – хіміотерапію, радіаційну терапію та інші, проте їх ефективність не надто велика, а побічні ефекти дуже виражені. Тому вчені і лікарі продовжують пошук нових протиракових засобів — в тому числі з природних джерел.

«При внутрішньовенному введення омела показала прийнятний рівень токсичності на тлі контролю за перебігом хвороби, а також поліпшення якості життя даної групи пацієнтів, які одночасно проходять лікування багатьма іншими протираковими засобами», — пояснив доктор Ченнінг Паллер (Channing Paller).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button