Земля

Антропологи знайшли найдавніші свідчення користування луком і стрілами в Європі (фото)

Сотні кам’яних артефактів, виявлених на півдні Франції, показують, що Homo sapiens принесли технологію стрільби з лука в Європу набагато раніше, ніж думали досі.

Копії деяких наконечників вчені випробували в стрільбі, відтворивши стріли древніх людей / ©Ludovic Slimak

Розташована в долині річки Рона печера Grotte Mandrin використовувалася людьми з незапам’ятних часів. Показано, що неандертальці ховалися тут ще більше 80 тисяч років тому, а в минулому році Лаура Метц (Laure Metz) і її колеги з Університету Екс-Марсель виявили, що печеру використовували і наші прямі предки, зокрема вони знайшли зуб Homo Sapiens, датований віком близько 54 тисяч років.

Відтоді вчені продовжують досліджувати стародавні шари, що належать до часу існування в Grotte Mandrin стоянки сапієнсів. У статті, опублікованій в журналі Science Advances, вони повідомляють про виявлення нових унікальних артефактів, залишених цими людьми, перш за все більш ніж тисячі дрібних, загострених кам’яних знарядь довжиною 1-2 сантиметри.

Деякі артефакти, знайдені на стоянці Grotte Mandrin. Для масштабу показані монети в один євроцент / ©Laure Metz, Ludovic Slimak

Частину з них вчені ідентифікували як наконечники стріл. Можливо, в такій якості використовувалися і інші інструменти, але надійно довести це вдалося приблизно для сотні зразків. Деякі з них були обламані в тілах тварин і зберегли сліди впливу полум’я, які, очевидно, з’явилися під час приготування на вогні. Інші наконечники були знайдені із залишками древка.

Використання лука і стріл почалося в Африці близько 70 тисяч років тому. Однак найдавніші свідчення їх застосування в Європі досі датувалися віком лише близько десяти тисяч років тому; такі артефакти були знайдені на території Німеччини.

Втім, було очевидно, що Homo sapiens, які почали витісняти європейських неандертальців ще більше 40 тисяч років тому, напевно принесли з собою і цю революційну технологію полювання; на це вказує і нова знахідка, зроблена у Франції. Вважається, що неандертальці не змогли перейняти її і так і не освоїли стрілянину, хоча і користувалися списами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button