Земля

Ель-Ніньо і Ла-Нінья стають частіше і сильніше: вони приносять посухи і повені

Глобальне потепління робить клімат на Землі все більш нестійким і непередбачуваним

Міжнародна команда вчених з Китаю та Австралії показала, що викиди парникових газів, викликані діяльністю людини, призводять до того, що сильні явища Ель-Ніньо і Ла-Нінья відбуваються все частіше. Ці явища, пов’язані з періодичними течіями в екваторіальній зоні Тихого океану, впливають на погодні умови на всій Землі.

Пурпуровим забарвлено теплу течію із заходу на схід. Його виникнення і називається Ель-Ніньо. NASA

Міжнародна команда вчених з Китаю та Австралії показала, як збільшення викидів парникових газів впливає на події Ель-Ніньо і Ла-Нінья — вони стають сильнішими і частішими. Результати роботи допомагають зрозуміти, як Ель-Ніньо і Ла-Нінья будуть змінюватися в міру потепління клімату в майбутньому.

Зеленим виділено течії Ель-Ніньо-від Австралії до Перу Вікіпедія

Ла-Нінья зазвичай приносить вологу і прохолодну погоду на більшу частину Австралії. Раз на кілька років Ла-Нінья змінюється Ель-Ніньо, і в Австралії встановлюється суха і спекотна погода. Разом ці дві фази відомі як»Південна осциляція”.

Ці явища обумовлені змінами температури морської поверхні в тропічній частині Тихого океану. Під час Ель-Ніньо температура вище, ніж зазвичай. Під час Ла-Нінья — нижче. Невеликі зміни температури поверхні моря призводять до великих змін в атмосфері. Саме тому явища Ель-Ніньо і Ла-Нінья можуть так сильно впливати на погодні умови в усьому світі.

За останні 50 років сильні явища Ель-Ніньо і Ла-Нінья відбуваються все частіше. До цього призвело глобальне потепління.

Десятиліття спостережень за зміною клімату показують, що температура поверхні моря підвищується. У багатьох океанах світу, включаючи Тихий, це призвело до того, що поверхня моря прогрівається швидше, ніж вода під нею.

У новому дослідженні вчені проаналізували цілий ряд комп’ютерних моделей кліматичної системи Землі. Порівняння моделей 1901-1960 років з моделями 1961-2020 років показало збільшення «мінливості» Південної осциляції, починаючи з 1960 року. (Під “мінливістю” розуміється відхилення від середнього значення). Результати показують, що сильні Ель-Ніньо і Ла-Нінья з 1960 року відбуваються частіше, ніж в середньому. Цей висновок узгоджується з даними спостережень за ті ж періоди.

Вчені порівняли моделі клімату за сотні років до того, як людина почала нарощувати викиди парникових газів з результатами моделювання після 1960 року. Цей аналіз підтвердив сильну мінливість Південної осциляції після 1960 року. Це підтверджує висновок про те, що винуватцем є антропогенні викиди парникових газів. Сильна мінливість Південної осциляції призводить до екстремальних і частих посух, повеней, теплових хвиль, лісових пожеж і штормів по всьому світу.

Хмарний покрив над Австралією Bureau of Meteorology

Попередні дослідження показують, що мінливість Південної осциляції продовжуватиме зростати в цьому столітті. Зокрема, слід очікувати більш частих коливань від сильного Ель-Ніньо до сильного Ла-Нінья в найближчі роки.

Навіть якщо викиди парникових газів будуть скорочені, а глобальне потепління буде зупинено на рівні 1,5?С, як це передбачено Паризькою угодою, все одно Південні осциляції посиляться. Це пов’язано з тим, що Тихий океан вже утримує велику кількість тепла, на розсіювання якого підуть десятиліття.

Мінливість Південної осциляції вже дає про себе знати. Так Екстремальний Ель-Ніньо 2015 року призвів до посухи на більшій частині Австралії. Рідкісне “потрійне” Ла-Нінья з 2020 по 2022 рік призвело до сильних повеней у Східній Австралії.

Сильний Ель-Ніньо може розвинутися прямо в цьому році. Оскільки потепління посилюється, ми повинні підготуватися до набагато більшої кількості таких потенційно руйнівних кліматичних явищ.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button