Наука

«Епоха антибіотиків закінчилася. Чи є у нас шанс вижити?»

Коли влітку 1928 року Олександр Флемінг виявив у своїй лабораторній чашці Петрі цвіль Penicillium notatum, почалася нова епоха науки переваги над природою. З тих пір антибіотики врятували мільйони життів. Але вчені з самого початку знали, що термін придатності цих ліків обмежений. На думку сучасних фахівців, яких цитує Wired, епоха антибіотиків підійшла до кінця.

Вироблення бактеріальної стійкості до антибіотиків природна і неминуча. Завдяки вдалій випадковості у жменьки бактерій виявляться гени, які захищають їх від ліків, і вони не тільки передадуть їх у спадщину, але і обміняються ними з сусідами. Сьогодні епідеміологи отримали можливість моделювати це явище на сучасних комп’ютерах. Згідно з їх новими даними, антибіотична ера пройшла, і тепер ми повинні з’ясувати, як скоро стійкі бактерії захоплять світ і що можуть зробити лікарі, щоб зупинити їх.

У серпні минулого року 70-річна жінка зі штату Невада потрапила до лікарні з інфекцією в стегні. Бактерії Enterobacteriaceae, які вразили її були стійкі до карбапенему, а також до тетрацикліну, колистину і до будь-якого з 26 представлених на ринку протимікробних препаратів. Через кілька тижнів у пацієнтки розвинувся септичний шок, і вона померла.

Головне питання, на яке слід дати відповідь, наскільки швидко більшість бактерій придбає стійкість до антибіотиків? Передбачити це дуже важко, каже Джин Пател, керівник групи антибіотичною стратегії і координації в американському Центрі з контролю і запобігання захворювань (CDC). Вона згадує, що перший стійкий до ванкоміцину штам стафілокока був виявлений в 2002 році. Новини здавалися дуже похмурими, але, на щастя, з 2002 року було відмічено всього 13 випадків стійкого до ванкоміцину стафілокока і обійшлося без летальних випадків.

На щастя, передача резистентних до будь-яких антибіотиків бактерій від людини до людини поки відбувається лише в моделях дослідників, але не в реальному світі. Але це привід проявляти підвищену пильність. Щоб посилити контроль, CDC в минулому році витратив $14,4 млн на створення мережі з семи регіональних лабораторій, які проводять прискорене генетичне тестування бактеріальних зразків.

Інша надія на виживання людства перед обличчям мутуючих бактерій — виробництво нових антибіотиків. Але і там перспективи не райдужні. Минулого тижня Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала звіт, у якому аналізуються всі антибактеріальні засоби, які в даний час знаходяться в клінічній розробці. Висновки невтішні: в індустрії недостатньо ліків та інновацій. І майже для кожного з 51 розроблюваного препарату вже існують резистентні мікроорганізми.

Важливу роль у боротьбі з бактеріальною стійкістю до антибіотиків відіграють також дослідження генетиків і біохіміків. Так, нещодавня робота співробітників Дослідницького центру Novo Nordick Foundation проливає світло на генетичні витоки цього явища. Як виявилося, гени резистентності до антибіотиків і гени самих антибіотиків об’єднані спільним походженням.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button