Наука

Вчені підтвердили, що собаки розуміють окремі слова

Спостереження за роботою мозку собак підтвердили, вони вміють розрізняти слова і здатні запам’ятовувати їх зміст. До такого висновку прийшли вчені, що опублікували статтю в журналі Frontiers in Neuroscience.

“Ми давно знаємо, що собаки розуміють деякі аспекти людської мови, так як можуть навчитися виконувати різні команди. З іншого боку, спостереження колег показують, що собаки можуть використовувати різні невербальні зачіпки – приміром погляд, жести або емоції — для розуміння промови господарів”, — розповідає Ґрегорі Бернс (Gregory Berns) з університету Еморі в Атланті (США).

Собак довгий час вважали своєрідними “машинами Павлова” – по суті біороботами, головна мета яких полягає в пошуку їжі і розмноження. Власник у такому випадку виступає для них у ролі годівниці, а не іншої живої істоти. Порівняно недавно ці уявлення стали піддавати критиці, і багато психологів і біологів вважають, що спілкування з людиною саме по собі грає важливу роль в житті собак.

Приміром, нещодавно нейрофізіологи з’ясували, що собаки вміють розуміти інтонації і смисл слів, які вимовляють господарі. Виявилося, що вони спілкуються з людьми не заради їжі, а заради отримання уваги і позитивних емоцій і що вони уміють розпізнавати емоції на обличчі знайомих і незнайомих людей. До того ж собаки здатні запам’ятовувати непотрібну інформацію і використовувати її при спілкуванні з господарем.

Бернс і його колеги перевірили результати цих спостережень, для чого зібрали групу з дюжини собак різних порід і їх господарів. Добровольців просили навчити вихованців приносити один з двох довільних предметів (наприклад, плюшеву іграшку чи гумовий м’ячик), відгукуючись на їхні назви.

Коли всі пси навчилися цьому трюку, біологи запросили господарів в лабораторію, і перевірили, як змінюється робота мозку собак в той момент, коли їм називають ці предмети і показують їх. До того ж добровольці вимовляли різну абракадабру, схоже за звучанням на ці слова, і показували незнайомі об’єкти.

Порівнюючи зображення, які отримував магнітно-резонансний томограф, вчені сподівалися зрозуміти, чи сформувалися в голові собак чіткі асоціації між назвою відомого предмета і ним самим.

Іншими словами, якщо пес розуміє, що означає те чи інше слово, то ці сигнали будуть збігатися тільки при проголошенні правильного набору звуків. Зворотне говорило б про те, що собаки не розпізнають людську мову і орієнтуються на самі звуки або різні невербальні прикмети, як це робив, приміром, “говорить” кінь Ганс на початку XX століття.

Як виявилося, відмінності в реакції на знайомі і незнайомі слова, а також абракадабру дійсно є. Це підтвердило, що собаки розуміють значення окремих слів і пов’язують їх з певними предметами. З іншого боку, спостереження розкрили несподіваний феномен, який відрізняє собак від людей.

У них, як пояснюють нейрофізіологи, мозок більш активно реагував на незнайомі слова, ніж на знайомі, тоді як у людей зазвичай все відбувається навпаки. Як припускають Бернс і його колеги, це може означати, що собакам просто подобається вчитися і приносити задоволення господареві, вивчаючи нові команди.

Що цікаво, вченим не вдалося знайти в мозку собак однозначний “центр мовлення” – аналог подібної структури виявили лише у половини чотирилапих учасників експерименту. Як припускають дослідники, ця невдача може бути обумовлена тим, що в дослідах брали участь представники різних порід. Вони перевірять цю гіпотезу в найближчий час.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments