Наука

Фінансовий стрес матері прискорює старіння клітин у білих дітей

Внутрішньоутробний період вкрай важливий для дитини, і стрес матері може негативно позначитися на його фізичному і психічному здоров’ї. Тепер вчені виявили, що люди різних рас переносять фінансовий стрес матері під час вагітності по-різному, і білі діти страждають від нього набагато сильніше чорношкірих. Дослідження опубліковано в журналі Psychological Medicine.

Вагітність – непростий час в житті будь-якої матері, особливо коли фінансова ситуація в сім’ї далека від стабільної. Втрата роботи й нездатність оплачувати рахунки призводять до постійного стресового впливу на жіночий організм, що неминуче впливає і на дитину, що розвивається, у якої потім виявляються проблеми зі здоров’ям.

До цього вже проводилися дослідження впливу стресу під час вагітності на довжину теломер — кінцевих ділянок хромосом, що виконують функцію «захисних ковпачків» і визначають потенційне число клітинних поділів. Однак дотепер в таких дослідженнях брали участь переважно білі жінки, і ніяких міжрасових відмінностей виявлено не було.

На цей раз в дослідженні вчених з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско (США) брали участь 110 жінок європеоїдної і 112 жінок негроїдної рас у віці близько 40 років, а також їх перші діти. Виявилося, що найсильніше на вагітних матерів впливав фінансовий, а не соціальний стрес, пов’язаний з втратою роботи або матеріальним неблагополуччям в сім’ї. Діти у таких матерів народжувалися з укороченими, «постарілими» теломерами, що могло привести до ранніх хвороб серця, діабету і меншої тривалості життя.

Що цікаво, вкорочення теломер виявили тільки в хромосомах білих дітей: у чорношкірих материнський стрес не вплинув на швидкість старіння клітин. Вчені не можуть поки пояснити причину таких відмінностей, хоча висувають кілька гіпотез, від особливих культурно-етнічних особливостей до постійної стресової обстановки, в якій знаходяться чорношкірі жінки — жертви регулярної расової дискримінації.

Результати дослідження будуть корисні при розробці нових програм підтримки вагітних, які зможуть забезпечити їм більшу фінансову стабільність і в перспективі підвищать тривалість і якість життя народжених дітей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button