Наука

Дитячий мозок сприймає світ конкретніше, ніж дорослий

Нейробіологи Колумбійського університету досліджували реакцію дітей і підлітків від 5 до 19 років на перегляд сюжетного відеоролика. Це дозволило простежити характер змін мозку в міру дорослішання.

Image by Lenka Fortelna from Pixabay

Нейробіологи Колумбійського університету постаралися простежити, як змінюється сприйняття світу мозком людини в міру його дорослішання. Вони проаналізували дані fMRT 414 дітей та підлітків (від 5 до 19 років). Знімки були зроблені, коли діти і підлітки дивилися короткий оповідний фільм.

fMRT робилося для всього мозку, а не якоїсь його окремої частки, і це допомогло зробити цікаві висновки.

Як і очікувалося, максимальне розходження в роботі мозку було відзначено між дітьми 5-7 років і юнаками та дівчатами 17-19 років, — їх мозок вже цілком сформований, він фактично такий же, як і у дорослої людини.

Перший тест був на сприйняття сюжету фільму. Вчені попросили учасників виділити головні, поворотні моменти. І діти, і дорослі виділили головні епізоди приблизно однаково. Далі вчені зосередилися на реакції мозку саме на ці епізоди.

Чим відрізняє дитячий мозок

Виявилося, що коли дитина дивиться ключовий момент фільму, реакція її гіпокампу значимо сильніше, ніж у дорослого. Гіпокамп відповідає за епізодичну пам’яті і від нього залежить формування особистих спогадів.

Червоним виділено гіпокамп в лівій і правій півкулі. Вид знизу

Вчені вважають, що така сильна реакція гіпокампа пов’язана з тим, що діти (їх мозок) ще не вміють передбачати майбутнє. Дитина сприймає поворотний момент сюжету, як несподіванку, в той час, як дорослий більш-менш готовий, до того що станеться, і що за таким розвитком подій піде. Причини і наслідки дитина теж не аналізує. Вона вся – увага. Вона живе сьогоденням.

Вчені спостерігали і інше розходження в реакції дитячого і дорослого мозку. У мозку дорослих збуджуються багато областей кори і інших зон мозку, що відповідають за обробку емоцій. Діти не відволікаються на тонкі емоційні та психологічні нюанси, вони цілком зосереджені на сюжеті.

Мабуть, це потрібно мати на увазі творцям дитячих фільмів і книг.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button