Технології

Фізик розповідає, як зробити так, аби звичайна лампочка працювала 120 років

У соцмережах поширюють фото «столітньої лампи», офіційна включеної в Книгу рекордів Гіннесса як «найбільш довговічне світло». За деякими даними, світиться з 1901 року до теперішнього часу з невеликими перервами.

Image by Comfreak from Pixabay

Вона була встановлена в приміщенні пожежного відділу й разом із ним тричі «переїжджала», востаннє у 1976 р. Трансляцію роботи «вічної» лампи можна дивитись онлайн на офіційному сайті. За його даними, лампа була відімкнена від електроживлення всього на 22 хвилини, коли відбулася церемонія передачі. Світіння лампи буде підтримуватися, доки вона не перегорить.

Те, що «столітня лампа» працює вже 120 років, вважається доказом того, що більшість сучасних речей навмисне виготовляють так, аби термін їхньої служби був коротким. Прихильники теорії «програмованого старіння» навіть вважають, що є спеціальні інститути з розробки та впровадження речей, котрі швидко ламаються.

Фізик Андрій Трушевський пояснив у коментарі, що «столітня» лампочка працює в такому режимі, що і сучасна цілком могла би.

«Ця лампочка розрахована на невелику напругу, тож має досить товсту спіраль порівняно з аналогічною для 220 або 110 вольт. При цьому вона і так невеликої потужності, ще й горіла в чверть розжарювання — щоб у повній темряві було хоч щось видно. Якби на таких робити повноцінне освітлення, то треба було би всю стелю кімнати завісити такими лампочками, і по яскравості можливо як 60 Вт світилося. При цьому енергії б жерло на кілька кіловатів. А колір був би… Ну, на картинці видно, яким кольором вона світить. При цьому сучасні світлодіодні лампи такої потужності, як ця використовує, теж, мабуть, як 60 Вт світять, а може, і як 100. І служать по кілька років, коштуючи лише в кілька разів більше за лампочки розжарювання», — говорить фізик.

Він визнає, що старі лампочки справді були довговічніші, їх робили «з запасом». Але й собівартість їх була набагато більша. Через деякий час вдалося знизити вартість виробництва у 10 разів, при тому, що термін служби зменшився лише у 2-3 рази. Тому в середньому споживачі стали витрачати менше грошей на лампочки, хоча і купували їх більше, пояснює фізик.

Натхнення: greenpost.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments