Наука

Фізики показали, як звук може передаватися через вакуум

Фізики Чжуоран Ген і Іларі Маасильта з Центру нанонауки при Університеті Ювяскюля в Фінляндії продемонстрували, що в певних ситуаціях звук може передаватися через вакуумну область.

В рамках нового експерименту вчені показали, що в деяких випадках звукова хвиля може проходити через вакуумний «тунель» між двома твердими тілами, якщо розглянуті матеріали є п’єзоелектричними. У таких матеріалах вібрації (звукові хвилі) також виробляють електричну реакцію. Оскільки електричне поле може існувати у вакуумі, воно може і передавати звукові хвилі.

Важлива вимога — розмір «зазору» повинен бути менше довжини звукової хвилі.

«У більшості випадків цей ефект слабкий, але, виявилося, що іноді вся енергія хвилі проходить через вакуум зі 100-відсотковою ефективністю, без будь-якого відбиття», — пояснює професор Ілларі Маасілта з Університету Йювяскюля.

Примітно, ефект працює не тільки в звуковому діапазоні частот (Гц-кГц), але і на ультразвукових (МГц) і гіперзвукових (ГГц) частотах, якщо вакуумний зазор зменшується в міру збільшення частот.

Відкриття стане в нагоді для розробки мікроелектромеханічних систем, які використовують в сучасних гіроскопах, акселерометрах та інших датчиках.

Результати дослідження опубліковані в журналі Communications Physics.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button