Наука

Відпускний загар нашкодив корисним бактеріям шкіри

Довге перебування на сонці під час нетривалої відпустки шкодить корисним бактеріям у складі мікрофлори шкіри. Це показало дослідження вчених з Великобританії.

Фото автора Pixabay: https://www.pexels.com/uk-ua/photo/33622/

Не секрет, що якщо люди зі світлою шкірою отримують високі дози ультрафіолету в одиницю часу, це погіршує здоров’я і пошкоджує ДНК шкірних клітин, призводить до запалення і фотостаріння. Регулярний вплив УФ-променів підвищує ризик розвитку раку шкіри, тому лікарі настійно радять користуватися захисними засобами на відкритому сонці і не захоплюватися такими процедурами «залпово», а отримувати засмагу не дуже довгими сесіями.

Проте багато хто, вирушаючи на відпочинок, навмисно намагаються сильніше засмагнути разом, адже часто відпустка досить коротка. Фахівці Манчестерського університету вирішили оцінити, як сонце вплинуло на мікробіоту шкіри реальних відпочиваючих. Для цього вчені порівняли бактеріальні мазки зі шкіри добровольців до тижневої відпустки і після неї.

Шкіра вважається найбільшим органом людського тіла. На її поверхні мешкає величезна кількість мікроорганізмів. Їх сукупність прийнято називати мікробіотою або мікрофлорою шкіри. Взаємодіючи з клітинами епідермісу, вони об’єднуються в складні спільноти, які серед іншого захищають шкіру від патогенів.

В експерименті британських дослідників брали участь здорові жителі Північної Європи з білим кольором шкіри: 17 жінок і четверо чоловіків, середній вік яких склав 33,2 року. Перед відпусткою в сонячні країни мінімум на сім днів у всіх взяли аналізи зі шкіри. Вони показали, що в складі мікрофлори переважають три види бактерій: актинобактерії (Actinobacteria), протеобактерії (Proteobacteria) і фірмікути (Firmicutes). Мазки повторили після повернення добровольців з поїздок – на перший, 28-й і 84-й день.

З урахуванням кольору шкіри перед відпочинком і інтенсивності засмаги після нього учасників умовно розподілили на любителів сонця і тих, хто його уникає. До останніх віднесли тільки шість осіб.

Незалежно від поділу, аналізи добровольців показали, що на 28-й день після відпустки у всіх значно зменшилася різноманітність мікроорганізмів шкіри в порівнянні з вихідним рівнем. Крім того, в мазках у засмаглих випробовуваних, взятих через день після повернення з відпустки, спостерігалося зниження кількості протеобактерій, яке, правда, з часом відновилося.

На думку авторів роботи, подібні скачки – тривожна ознака, оскільки різка зміна різноманітності мікробіоти може вести до захворювань. Наприклад, зниження бактеріального різноманіття шкіри характерно для дерматиту, а коливання в розмаїтті протеобактерій — для екземи та псоріазу.

Вчені переконані, що такі дослідження необхідно продовжувати, залучаючи більше учасників. Наприклад, потрібно зрозуміти, чому протеобактерії виявилися особливо чутливими до УФ-випромінювання і як зміна їх різноманітності відбивається на здоров’ї шкіри з плином часу. Також варто вивчити можливий захисний ефект для шкіри від місцевого нанесення протеобактерій перед виходом на сонце.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button