Технології

Фізики роздрукували найменший в світі човен

За допомогою 3D-друку вчені отримали мікроскопічні об’єкти складних форм, включаючи кораблик, здатний поміститися усередині людської волосини.

©Leiden University

Всього 30 мікрометрів (0,03 міліметра) від носа до корми налічує кораблик, який Даніела Крафт (Daniela Kraft) і її колеги з Лейденського університету в Нідерландах отримали за допомогою 3D-друку. Таке «судно» могло б розгорнутися на людському волосі, товщина якого в два-три рази більше, і допоможе дослідженням мікроскопічних плаваючих форм.

Для таких мікроскопічних об’єктів, як бактеріальні клітини або сперматозоїди тварин, рух у воді істотно відрізняється від звичного нам на макроскопічних масштабах. Рідина для них – середовище набагато більш в’язке, і, щоб дослідити їх в плаванні, вчені проводять експерименти з крихітними сферами, за поведінкою яких зручно стежити за допомогою мікроскопа.

Деякі плаваючі форми мікроскопічних розмірів, отримані вченими / © Doherty et al., 2020

Однак реальні плаваючі мініатюрні тіла рідко мають рівну сферичну форму, а щоб вивчити поведінку об’єктів інших потрібних форм, спершу треба навчитися їх отримувати. Про таку можливість і розповідають Даніела Крафт зі співавторами в новій статті, опублікованій в журналі Soft Matter. Зауважимо, що біологи часто вдаються до 3D-друку для вивчення різних живих систем, включаючи «бойові» клешні раків.

Цього разу вчені використовували двофотонну стереолітографію – технологію 3D-друку, в якій напіврідкий полімер твердне в потрібних точках під впливом лазерних променів. Це дозволило отримати різні складні форми з дозволом до 10 мікрометрів, включаючи модель 3DBenchy – крихітний кораблик, який служить поширеним стандартом для демонстрації можливостей 3D-друку.

За словами авторів, їх 3DBenchy – найменший в світі корабель, до того ж здатний до повноцінного плавання завдяки розкладанню пероксиду водню на платиновому каталізаторі.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button