Технології

Фізики розробили метаматеріал, який «вміє» рахувати (відео)

З блоку каучуку розробили матеріал, здатний рахувати кількість механічних впливів.

Фізики з Лейденського університету розробили метаматеріал, який здатний рахувати механічні деформації і навіть пам’ятати силу впливу. Технологія підійде, наприклад, для вимірювання кількості автомобілів різної маси, що проїжджають по мосту.

Пристрій являє собою простий блок з каучуку, всередині якого вирізані промені. Якщо натиснути на нього, то гумові промені згинаються при цьому перший з них змінює свій напрямок. При подальшому стисненні це промінь штовхає другий, змушуючи його також змінити напрямок і так далі. Щоб оцінити, скільки разів матеріал піддавався стисненню, досить порахувати кількість променів, які змінили напрямок. При цьому, якщо всі промені вже змінили напрямок, додаткове натискання скидає лічильник на «нуль».

Демонстрація принципів роботи мета-матеріалу

Дослідники виявили, що можна з’єднати кілька таких блоків з різними властивостями, щоб не просто рахувати тиск, але і визначати його силу — різниця в тиску викликає різну реакцію.

«Експериментуючи з цими властивостями, я зміг створити метаматеріал, який рахує стиснення тільки в тому випадку, якщо ви натискаєте на нього з потрібною силою», — говорить Леннард Квакернаак, співавтор дослідження.

Фізики відзначають, що перевага таких метаматеріалів полягає в тому, що вони дуже дешеві у виробництві, їх можна створити будь-якого розміру. І, на відміну від автоматичних систем, вони не вимагають подачі електрики. Одне з можливих застосувань — крокомір або система для підрахунку автомобілів різних вагових категорій, що проїжджають по мосту.

Вчені працюють над вдосконаленням матеріалу, щоб вони запам’ятовували тиск не тільки в одному напрямку, але і в площині. Це дозволить створити простий і дешевий «міні-комп’ютер».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button