Наука

Фізики створили кульову блискавку: унікальні кадри

Дослідники з США та Фінляндії створили і зняли на камеру квантовий магнітний вихор, зовнішній вигляд і властивості якого схожі з загадковим природним явищем, відомим як кульова блискавка.

Кульова блискавка — це рідкісне природне явище. Воно являє собою світну кульову енергію, що з’являється в штормову погоду поряд зі звичайними блискавками. Така блискавка, за свідченнями деяких очевидців, здатна плавати в повітрі, рухатися по непередбачуваній траєкторії і навіть проходити крізь тверді об’єкти. В даний час саме існування кульових блискавок поставлено під питання: через появу безлічі спекулятивних матеріалів і нестачі фактичних даних багато фізиків вважають, що кульова блискавка — це просто чергова легенда.

Команда вчених з Фінляндії і США використовувала два протилежно спрямованих потоки електричного струму, в результаті чого утворився синтетичний електромагнітний вузол кульової форми, який і справді підходить під опис кульової блискавки. Мікко Меттенен з університету Аалто в Гельсінкі вважає, що кульові блискавки носять не тільки електричну, а й квантову природу. Їх експеримент став можливий завдяки вивченню скирміонів — квантових квазічастинок, математична модель яких відображає реальну (а не схематичну) поведінку протонів і нейтронів в атомі. За словами фізиків, такі частинки володіють цікавими магнітними властивостями: вони схожі на їжаків, «голки» яких несуть позитивний заряд, а «тіло» — негативний. Завдяки цьому, «квантові їжаки» відрізняються високою стабільністю — можливо, саме вони будуть використані в якості елементів пам’яті в комп’ютерах майбутніх поколінь.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button