Наука

В організмі людини виявлено нове джерело клітин крові

За останні пару років дослідники почали зустрічати у пацієнтів, які перенесли трансплантацію кишечника, наявність так званої кров’яної химери — виробництво власних клітин крові, сусідніх з клітинами донора. Результати роботи вчених потенційно можуть полегшити подальші пересадки.

Довгий час єдиним місцем, де в людському організмі виробляються нові клітини крові, вважався кістковий мозок, проте відкриття американських вчених говорить про те, що наш кишечник також містить гемопоетичні стовбурові клітини, які відіграють роль ранніх попередників клітин крові. Дослідження опубліковане в Cell Stem Cell.

Достеменно не відомо, скільки саме крові продукує тканина кишечника, але вчені припускають, що показник може доходити до 10 відсотків всього обсягу крові в організмі.

Збереження кров’яних клітин можна очікувати так чи інакше майже від будь-якого трансплантованого органу, але донорські клітини, спостережувані вченими, залишалися досить довго, що їм здалося дуже дивним. Щоб дізнатися, що відбувається з чужорідними клітинами протягом тривалого часу, першовідкривачі цього дивного вторинного джерела стежили за 21 пацієнтом з трансплантацією кишечника протягом п’яти років.

У ході спостережень їм не тільки вдалося виявити чужорідні гемопоетичні стовбурові клітини і клітини-попередники (HSPC) в слизовій оболонці кишечника донора, але й ідентифікувати їх в ділянці тонкого кишечника, печінки і лімфатичних вузлів. Більш того, з часом ці клітини поступово замінялися власними кровотворними тканинами реципієнта.

Спочатку це серйозно схвилювала вчених. Білі кров’яні клітини — «піхота» імунітету людини, воно атакує чужорідні тіла, що потрапляють в їх поле зору. Пересаджений орган не сприймається ними як щось «рідне», тому для придушення імунної відповіді необхідні потужні препарати, що протистоять відторгнення. Крім того, в подібній ситуації можлива і так звана реакція «трансплантат проти хазяїна», пов’язана з імунним конфліктом між клітинами донора і реципієнта. Як виявилося, протилежні фракції білих клітин якимось чином змогли «домовитися».

«У своєму дослідженні ми показуємо, що існує певний імунний перехресний діалог між двома наборами клітин крові, який захищає трансплантат від імунної системи пацієнта і пацієнта — від трансплантації», — говорить лідер дослідницької групи Меган Сайкс (Megan Sykes) з Колумбійського центру трансляційної імунології.

В организме человека обнаружен новый источник клеток крови
Графічне зображення кров’яних клітин донора і реципієнта / © Megan Sykes

Пересадки алотрансплантатів кишечника мають високий рівень відмов — близько 50 відсотків протягом перших п’яти років. Враховуючи високе навантаження лімфатичної тканини в органі, у п’яти-дев’яти відсотків пацієнтів може відбутися реакція «трансплантата проти хазяїна». Подібні дослідження дозволять дізнатися більше про цей процес і принести відчутну користь для майбутніх трансплантацій.

Кнопка «Наверх»