Технології

Фізики “пограли” в бейсбол: окремі атоми кидали за допомогою світла

Вчені змогли перекидати атоми з одного оптичного пінцета в інший. Дослідження опубліковано в журналі Optica.

Фізики з Японії і Південної Кореї повідомили про успішні «паси» охолодженими атомами рубідію на відстань 4,2 мкм зі швидкістю до 65 см/с. Вільно літаючі атоми переміщаються з одного місця в інше, не утримуючись оптичною пасткою і не взаємодіючи з нею. Технологія стане в нагоді для створення квантових комп’ютерів і вивчення зіткнення окремих атомів.

Щоб створити вільно літаючі атоми, дослідники охолодили атоми рубідію майже до 0 K (близько абсолютного нуля температури) і захопили їх в оптичні пастки за допомогою лазера з довжиною хвилі 800 нм. Така пастка рухається з прискоренням, переміщаючи атом в заданому напрямку. Після відключення лазера атом рухається самостійно, поки не буде захоплений іншою оптичною пасткою.

Дослідники протестували роботу технології в серії експериментів. На додаток до метання та лову атомів, вони показали, що крихітні «кульки» можуть бути пробиті через іншу стаціонарну оптичну пастку і на них не впливають інші атоми, що зустрічаються на цьому шляху. Фізикам вдалося створити вільно літаючі атоми приблизно в 94% випадків.

Це дослідження – частина проекту, спрямованого на розвиток квантових обчислень. Основне завдання, яке вирішують вчені, передбачає використання оптичних пасток для організації атомів в заданий масив.

Такі літаючі атомів можуть забезпечити новий тип динамічних квантових обчислень, дозволяючи більш вільно змінювати відносне розташування кубітів — квантових еквівалентів двійкових бітів. Вони також можуть бути використані для зіткнення окремих атомів, відкриваючи нову область хімії атом за атомом, – говорить Чжеук Ан, співавтор дослідження з корейського передового інституту науки і техніки


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button