Всесвіт

Фонове випромінювання Всесвіту виявилося вдвічі яскравішим, ніж пророкує теорія

Вимірювання оптичного позагалактичного випромінювання, проведені зондом New Horizons, показали, що всі далекі зірки і галактики не здатні створити стільки фонового світла.

New Horizons на тлі далеких зірок: погляд художника / ©NASA, JHU, SWRI

Навіть якщо “вимкнути” на нічному небі місяць, зірки і всі інші джерела світла, воно буде слабо світитися. Простір заповнюють фотони, народжені в стародавніх галактиках, наднових, околицях чорних дір і досі носяться по космічному простору. Це позагалактичне фонове випромінювання охоплює всі діапазони електромагнітного спектра, фактично зберігаючи частку всього світла, що з’явилося у Всесвіті протягом її історії. Про його нові спостереження розповідається в статті Тода Лоуера (Tod Lauer) і його колег, опублікованій в Astrophysical Journal Letters.

Астрономи намагаються зареєструвати таке слабке “відлуння” древніх світил якомога точніше. Однак зробити це вкрай непросто, особливо у видимому діапазоні, який «забивається» випромінюванням зірок та інших яскравих об’єктів, а поки ми знаходимося у внутрішніх частинах Сонячної системи, де чимало пилу, — ще й світлом, розсіяним на ній. Тому новий експеримент зі спостереження позагалактичного фонового випромінювання проводили за допомогою зонда New Horizons, який перетнув межу Плутона кілька років тому і сьогодні знаходиться на далекій периферії, на відстані 51 астрономічної одиниці (дорівнює радіусу земної орбіти) від Сонця.

Працюючий на апараті телескоп Lorri направили на максимально темну ділянку неба, позбавлену зірок і галактик. А з отриманої картини “вирахували” внесок розсіяного світла близьких джерел і навіть тепла від самого космічного апарату. Позагалактичне фонове випромінювання виявилося несподівано яскравим. Вчені розглянули всі можливі джерела – далекі зірки, галактики, квазари, — які розглянув телескоп Hubble в околицях тієї ж ділянки неба, і показали, що вони можуть забезпечити лише близько половини позагалактичного фону.

Подібне розбіжність виявляли і раніше, але тепер воно показане з більшою надійністю — і виявилося ще значніше. Однак джерела надлишкового позагалактичного фонового випромінювання поки не відомі.

Ними можуть бути безліч “зірок-сиріт”, викинутих з материнських галактик і скупчень в міжгалактичний простір і практично невидимих. Або ж додаткове світло здатні створювати крихітні, тьмяні і вкрай далекі галактики, що лежать за межами видимості телескопа Hubble. З’ясувати це тільки належить: можливо, автори роботи просто не до кінця врахували шум від інших близьких джерел, які і створюють надлишок позагалактичного світла.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button