Всесвіт

Знайдена пара зірок-карликів, які схожі на Сонце лише на третину

Вік подвійний G 68-34 ще належить визначити, але не повинен бути не менше п’ять мільярдів років.

За допомогою спектрографа TRES (Tillinghast Reflector Echelle Spectrograph) і супутника для дослідження екзопланет транзитним методом TESS астрономи з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики (CfA) виявили зірку супутника М-карлика — білого карлика G 68-34.

G 68-34, що знаходиться на відстані близько 127 світлових років від Землі, є найближчим карликом М-класу, який утворює віддалену один від одного (на 9 кутових секунд) подвійну систему з білим карликом, відомим як LP 463-28. Попередні спостереження за цією парою білий карлик — M-карлик показали, що G 68-34 обертається з періодом 0,655 дня і що система старше п’яти мільярдів років. До такого висновку вчені прийшли, проаналізувавши час охолодження білого карлика.

Також вчені встановили що радіуси карликів складають 0,345 і 0,342 сонячних, а — маси рівні 0,328 і 0,32 нашої зірки відповідно. Обидва компоненти повністю конвективні, підкреслюють автори дослідження.

«Ми спостерігали G 68-34 за допомогою спектрографа TRES на 1,5-метровому телескопі в обсерваторії Фреда Лоуренса Уїппла з вересня 2022 року по січень 2023 року, час експозиції варіювалося від 2 160 до 3 600 секунд, в залежності від умов неба», — написали дослідники.
Спостереження вперше підтвердили, що пара карликів утворюють затемнену зоряну систему з двома лініями.

Такі системи з подвійними лініями мають вирішальне значення для астрономів, що тестують зоряні моделі. Це пов’язано з тим, що маси і радіуси обох об’єктів можна безпосередньо виміряти по кривим блиску і променевій швидкості системи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button