Всесвіт

Галактика Андромеди виявилася канібалом

Галактика Андромеди – найближча до Чумацького Шляху велика галактика, що містить в кілька разів більше зірок. Тепер міжнародна група вчених з’ясувала, як їй вдалося досягти таких величезних розмірів.

Галактика Андромеди красива, але ця краса підступна / © ru.wikipedia.org

Кілька років тому дослідники на чолі з астрофізиком з Сіднейського університету (Австралія) виявили на околицях галактики Андромеди — найближчої до нас великої галактики, розташованої в 800 кілопарсек від Чумацького Шляху — загадкові кульові скупчення, що утворюють потік, який вони назвали «структурою Дейлайс» (в перекладі з валлійського dulais — «чорний потік», і таку ж назву носять річка і долина в Уельсі).

Тепер вони виявили, що насправді ці скупчення — сліди жорстокого минулого галактики Андромеди, яка збільшувала свої габарити, поглинаючи менші галактики. Вчені виявили сліди щонайменше двох “бенкетів”: один відбувався порівняно недавно, протягом останніх п’яти мільярдів років, другий — значно раніше, приблизно вісім-десять мільярдів років тому, незабаром після формування нашого Всесвіту.

Астрономи зацікавилися шляхом розвитку галактики Андромеди, оскільки вона дуже схожа на Чумацький шлях, але, на жаль, з Землі спостерігати за нашою Галактикою не зовсім зручно. А ось за іншими галактиками ми можемо спостерігати безперешкодно, адже їх не загороджують найближчі до нас зірки і туманності.

Якщо модель зростання галактики Андромеди типова для великих спіральних галактик, цілком можливо, що і Чумацький шлях в минулому поглинав менші галактики, після чого різко збільшувався в розмірах. Втім, не виключено, що у нашої Галактики була інша модель розвитку, що не включала поглинання собі подібних: наприклад, вона росла внаслідок «мирного» втягування міжзоряного речовини.

Проходження кульових скупчень структури Дейліса (Червоний) через галактику Андромеди (синій) / © Geraint Lewis 

Поки дослідники змогли визначити тільки швидкість руху і хімічний склад кульових скупчень: вони виявилися помітно біднішими металами, ніж навколишні зірки. Надалі астрономи збираються оцінити відстані між окремими структурами і побудувати тривимірну модель потоку, що дозволить в буквальному сенсі заглянути в минуле галактики Андромеди, за часів її жорстоких «бенкетів».

Дослідження доступне на сервері препринтів arXiv і буде опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments